Нині день весняного рівнодення. Цей день, як день приходу весни, відродження природи до нового життя, вшановувався з давніх давен. У багатьох народів у різні часи весняне рівнодення було початком Нового року. Весняне рівнодення слугує відліком для важливих подій у різних релігіях, зокрема в християнстві (обчислення дати Великодня, що відзначають у першу неділю після першої повні після весняного рівнодення) та ісламі (Навруз). Світова спільнота в день весняного рівнодення відзначає День Землі.

 

1602 Створено нідерландську Ост-Індську компанію,

яка пропонувала своїм вкладникам частку у майні та прибутках товариства. Це були перші в світі акції.
Найдавніша з акцій відома нині була випущена нідерландською Ост-Індійською компанією і оформлена в її амстердамському офісі 9 вересня 1606 року. Її було знайдено у 2010 році студентом Утрехтського університету Рубеном Шалком (Ruben Schalk) під час підготовкидисертаційного дослідження, присвяченого компанії, в архіві містечка Горн, що поблизу Амстердама.


1632 Народився Іван Мазепа,

український державний, політичний і громадський діяч, меценат, поет. Постать гетьмана була оповита легендами ще за життя, а після смерті ім'я Мазепи обросло ними ще більше.
Здобувши освіту в Києво-Могилянській академії, юний Мазепа став пажем при дворі Яна II Казимира і зумів швидко завоювати прихильність короля. Ян II Казимир, син Сигізмунда III та Констанції Австрійської, був у близьких взаєминах із західними монаршими дворами та щороку висилав за кордон кількох талановитих юнаків шляхетного походження для, так би мовити, післядипломної освіти. З відповідним освітнім вояжем Іван Мазепа відвідав Німеччину, Францію, Італію, а згодом і ряд інших країн Європи вже з дипломатичними місіями.
Красеню Мазепі приписували романи з найвідомішими жінками Європи. Польський письменник-мемуарист, за життя більше відомий своїми авантюрами, Ян Пасек згадує у своїх "Споминах" історію, яка мала шалену популярність. Це історія про те, як польський магнат, засліплений ревнощами, наказав своїм служникам зловити Мазепу, прив'язати голого до дикого коня та пустити степом.
Оповідка, що обросла подробицями, багатьом видавалася дуже романтичною, і сучасники поступово перетворили її на епопею. Поети, маляри та музики - Байрон, Гюго, Верне, Ліст - скористалися нею у своїх творах, звеличили її героя, що став символом. Мазепі присвячено сотні гравюр і картин, десятки літературних і музичних творів. Постать гетьмана надихнула митців як мінімум на 6 фільмів, кілька кіносценаріїв, його ім'я носить щорічний "Мазепа-фест", що проходить на Полтавщині, на його честь поіменовано вулиці і цілі містечка по всьому світу, а Хрест Івана Мазепи став державною нагородою.

От що є доконаним історичним фактом в долі легендарного гетьмана, то це його значний внесок в розвиток культури, як мецената. Десятки церков, монастирів, навчальних закладів по всій Україні можуть похвалитися тим, що були споруджені, відновлені чи підтримані коштом Мазепи. Це, звісно, не завадило Російській церкві за наказом царя проголосити гетьману анафему, яка досі з нього не знята. Що не заважає українським церквам підносити молитви за душу Івана Мазепи.
А ще на честь гетьмана названо національний парк у штаті Квінсленд в Австралії, створений в 1972 році. Названий на честь Мазепи парк розташований на східному узбережжі Австралії, на північному захід від Брісбена. Він має площу понад 40 квадратних кілометрів і ростуть у ньому понад сто рідкісних видів рослин, в тому числі евкаліптів.

 

1916 У журналі "Annalen der Physik" опублікована праця Альберта Ейнштейна "Основи загальної теорії відносності".

На думку багатьох вчених ця теорія є не лише надзвичайно важливою, але й найкрасивішою теоретичною побудовою за всю історію фізики. Її окремі положення і понині підтверджуються дослідниками, зокрема з підтвердженням цієї теорії дослідники пов'язують відкриття "гравітаційних хвиль", про яке було оголошено 11 лютого цього року.

 

1925 Народився Девід Воррен,

австралійський науковець, винахідник бортового самописця.

 

1933 Поблизу Мюнхена побудовано перший в Німеччині концтабір - Дахау.

Його першими в'язнями були опозиціонери уряду.


Світлана Мормель
Олекса Янів