1841 В мансарді Королівського політехнічного інституту на Ріджент Стріт, 309 у Лондоні торгівець вугіллям і патентами Річард Біерд відкрив першу в Європі публічну фотографічну студію.

Роком раніше подібний заклад був створений американцем Олександром Волкотом у Нью-Йорку.

 

1857 Елайша Грейвз Отіс провів публічні випробування першого в світі безпечного пасажирського ліфту в п'ятиповерховому універмазі Едера Гоґвуда на Бродвеї у Нью-Йорку.

Гідравлічний ліфт коштував близько 300 доларів, розвивав швидкість 0,20 м/с і приводився в рух паровою машиною, встановленою у підвалі будинку.

 

1900 Народився Ерік Фромм,

американський психоаналітик, філософ, лідер неофрейдзиму ("Утеча від свободи"). До вивчення психологї його спонукали роздуми у спробах осягнути причини початку Першої світової війни. "Як це можливо? - напише він через кілька років. - Щоб мільйони людей вбивали один одного заради явно ірраціональних цілей або з політичних міркувань, від яких кожна окрема людина настільки далека, що ніколи не стала б жертвувати собою. Тобто як можлива війна з політичної і психологічної точок зору? Які сили рухають людиною?". Відповідь на це та дотичні до цього питання Фром шукав все життя. Набагато пізніше, в середині 70-х років, вже на схилі літ, він формулює аналогічне питання у зв'язку з ядерною і екологічною загрозою: "Яким чином стало можливим, що найсильніший зі всіх інстинктів - інстинкт самозбереження, - здавалося б, перестав спонукати нас до дії?".

 

1906 У Російській імперії

дозволено вільне переселення селян.

 

1908 Народився Архип Люлька,

академік, конструктор авіаційних двигунів. В 1947 році літак Су-11 з двигуном, розробленим Архипом Люлькою, розвинув швидкість 900 км/год. Згодом двигун ТР-1 було встановлено на літаки Іл-22. В 1957 році літак Су-7 з двигуном конструкції Люльки, вперше перевищив швидкість звуку вдвічі. Ним був розроблений двигун і для всесвітньо відомого Су-27, на якому загалом було встановлено 27 світових рекордів.

 

1910 Народився Акіро Куросава,

японський кінорежисер.

 

1918 Центральна Рада

оголосила українську мову мовою діловодства.

 

1921 Місто Олександрівськ перейменували в Запоріжжя.

Водночас Олександрівська губернія перейменовувалося в Запорізьку із затвердженням у її складі Запорізького, Бердянського, Мелітопольського, Велико-Токмацького та Гуляй-Пільського повітів.

 

1950 Засновано Всесвітню метеорологічну організацію.

Цього дня було ратифіковано Конвецію Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), підписану 11 жовтня 1947 року. Наступного року ВМО стала спеціалізованою організацією ООН. Нині до організації приєдналась 191 держава світу. Згодом день заснування ВМО почали відзначати як Всесвітній метеорологічний день.

 

1956 Проголошено створення Ісламської республіки Пакистан

- першої мусульманської держави з республіканською формою правління.

 

1994 У Брюсселі (Бельгія) відбулося парафування Угоди про партнерство і співробітництво між Україною і Європейським Союзом,

яка створювала можливості для виходу українських виробників на європейський ринок.

 

2001 Космічна станція "Мир" затонула в Тихому океані поблизу островів Фіджі.

"Мир", він же "Салют-8", був спочатку радянською, а пізніше російською орбітальною станцією - складним багатоцільовим науково-дослідним комплексом. Базовий блок станції було виведено на орбіту 20 лютого 1986 року. Протягом наступних 10 років один за одним було пристиковано ще шість модулів. У період 1986-2000 років станцію відвідало 15 експедицій, з них 14 - міжнародних. Усього на станції побували 104 космонавти з 12 країн. Загалом "Мир" відпрацював утричі довше початково встановленого строку.

 

2011 Обраний новий предстоятель УГКЦ.

Ним став Верховний Архієпископ Києво-Галицький Святослав Шевчук.

 

2013 Внаслідок циклону з Балкан рекордний снігопад у Києві практично паралізував рух транспорту на вулицях.

Випало понад 50 см снігу. В місті було оголошено надзвичайний стан.


Світлана Мормель
Олекса Янів