1494 Народився Ґеорґіус Аґрікола,

німецький вчений епохи Відродження, філософ, автор першої європейської гірничо-металургійної енциклопедії.

 

1882 Роберт Кох повідомив про відкриття збудника туберкульозу - бактерії Mycobacterium tuberculosis.

Туберкульоз як хвороба був знайомий людству здавна - його виявляють навіть у кістках єгипетських мумій. Європі ця хвороба також була відома - рівень захворюваності на туберкульоз почав стрімко зростати на початку 1600-х років, а найвищого рівня епідемія досягнула у 1800-х роках, коли серед усіх випадків смерті кожен четвертий помирав від туберкульозу. Проте з діагностуванням причин хвороби та дослідженням способів передачі відчутних успіхів до кінця ХІХ століття медицина не мала. Тож не дивно, що за відкриття бактерій-збудників Роберта Коха було у 1905 році відзначено Нобелівською премію з фізіології та медицини. Наступного, 1906 року, було винайдено вакцину від туберкульозу. Проте загальної у світі тенденції до зменшення кількості хворих та інфікованих вдалося досягти лише з початком ХХІ століття. Ця хвороба лишається серйозною загрозою і понині, адже і досі близько однієї третини світового населення є інфікованим. В 1982 році, на честь 100-річчя відкриття Роберта Коха, 24 березня було оголошено Всесвітнім днем боротьби проти туберкульозу.

 

1884 Народився Петер Дебай,

нідерландський фізико-хімик, лауреат Нобелівської премії.

 

1918 Центральна Рада

проголосила українську мову державною.

 

1933 Вступив в дію закон, напередодні прийнятий німецьким парламентом (69% голосів), котрий передав уряду законодавчу владу та фактично призупиняв дію Конституції.

Цим самим уся влада легально перейшла до Гітлера.

 

1955 У США встановлено

першу нафтову платформу на морі.

 

1990 Іслам Карімов став президентом Узбекистану.

Обіймає цю посаду понині.

 

1992 Вадим Гетьман

очолив Національний банк України.

 

2005 У Киргизстані відбулася "тюльпанова" революція:

внаслідок народних заворушень у Бішкеку повалено президента Аскара Акаєва; на його місце прийшов колишній прем'єр-міністр Курманбек Бакієв.

 

2006 У Мінську знищено наметове містечко опозиції,

встановлене на центральній площі; затримано понад 500 осіб - активістів та молоді, які протестували проти недемократичного характеру президентських виборів.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів