1807 Британський парламент ухвалив Акт про заборону работоргівлі.

Так Великобританія стала першою в світі країною, де законодавчо заборонили торгівлю людьми.
В XVI - XVIII століттях работоргівля була звичним і вельми прибутковим бізнесом. Величезні британські колонії мали безперебійно постачатися все новою дешевою робочою силою у все більших кількостях - її постійно потребували плантації як приватних власників так і англіканської церкви. До часу ухвалення Акту з Африки було вивезено більше 10 мільйонів рабів.
У XVIII столітті розгортається рух аболіціоністів - борців за скасування рабства, учасниками якого стали квакери та власники підприємств, що використовували найману працю. Центральною фігурою руху став депутат від графства Йокшир Вільям Вілберфорс.
Перший Біль про скасування рабства був поданий ним на розгляд палати громад в 1791 році, проте документ не дістав необхідної кількості голосів. Знадобилися 16 років і багато зусиль для того, щоб ідея таки дістала підтримку більшості членів парламенту.
Аболіціоністи розгорнули широку компанію - агітували, роздавали листівки, влаштовували демонстрації. Саме в ході компанії за ухвалення закону про заборону работоргівлі з'явився цілий ряд розповсюджених нині політичних технологій: масові петиції, організовані виступи громадських організацій і навіть бойкот продукції стали елементами боротьби аболіціоністів.
В результаті 25 березня 1807 року британський парламент 238 голосами проти 16 схвалив Акт про заборону работоргівлі, що проголошував поза законом купівлю-продаж, бартер та навіть перевезення "живого товару". Формально закон розповсюджувався лише на території Великобританії, на практиці ж він стосувався всіх, адже "володарка морів", як тоді іменували цю країну, практично протягом всього ХІХ століття контролювала узбережжя Африки.
Звісно, прийняття Акту про заборону торгівлі "живим товаром" не знищило повністю явище рабства. В самій Великобританії воно було заборонене лише через понад 20 років - в 1833. Офіційна заборона рабства та работоргівлі поступово ширилася світом, проте у деяких країнах на законодавчому рівні рабство було повністю заборонене лише наприкінці ХХ століття.
Торгівля "живим товаром" і понині все ж лишається страшним та нелегальним, проте поширеним видом бізнесу. За даними Міжнародної організації праці, лише торгівля дітьми на початку ХХІ століття становила бізнес обсягом в один мільярд доларів США на рік, жертвами якого щороку стають 1,2 мільйони дітей.

 

1909 Народився Юрій Бойко-Блохин

театрознавець, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені, громадський і політичний діяч, член Проводу ОУН.

 

1911 Народився Олексій Боголюбов,

учений у галузі історії математики й теорії механізмів. Доктор техічних наук (1966), професор (1972), член-кореспондент НАН України (1969).

 

1914 Народився Норман Ернест Борлоуг,

американський агроном, генетик і фахівець із патології рослин. Відомий як батько Зеленої революції і лауреат Нобелівської премії миру (1970).

 

1944 У концтаборі Майданек загинув палкий борець за людяність у нашому недосконалому світі блаженний Омелян (Ковч), греко-католицький священик.

Парох храму святого Миколая греко-католицької громади в Перемишлянах, опікун Пласту, він доклав багато зусиль для нормалізації стосунків між місцевими українською та польською громадою. З початком нацистської окупації, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, незважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом отцем Омеляном було видано понад півтисячі свідоцтв про хрещення.

 

1976 Народився Володимир Кличко,

український професійний боксер. Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії (1996 рік). Чемпіон світу з боксу у важкій ваговій категорії за версіями WBO (2000-2003 роки, 2008-2015 роки), IBF (2006-2015 роки), IBO (2006-2015 роки), The Ring (2009-2015 роки), WBA (2011-2015 роки).


Світлана Мормель
Олекса Янів