1284 Єпископом Елі було засновано Пітергаус

- найстаріший і найменший існуючий нині коледж Кембріджського університету.

 

1596 Народився Рене Декарт,

філософ, математик, фізик, основоположник аналітичної геометрії.

 

1685 Народився Йоганн Себастьян Бах,

композитор, представник стилю бароко, один із творців світової музичної класики.

 

1889 Офіційне відкриття Ейфелевої вежі.

31 березня її конструктор Гюстав Ейфель встановив на споруді французький прапор. Підійматися вгору тоді доводилося по сходинках, що було не такою вже й простою справою - висота новобудови була 312 метрів. На той момент і протягом наступних понад 40 років вежа була найвищою в світі спорудою. Конструкція Гюстава Ейфеля була зведена як символ і вхідна арка паризької Всесвітньої виставки 1889 року і мала бути розібрана після її завершення в жовтні того ж року, але на той час на вежі вже встигли встановити радіоантени. Це і врятувало один з найвідвідуваніших нині туристичних об'єктів світу. Відтоді ця тимчасова споруда простояла понад 120 років і її вже встигли відвідати майже чверть мільярда туристів. За цей час вежу не лише обладнали ліфтами, без яких на неї певно що б не змогли підійматися понад 6 мільйонів туристів щороку, але й дещо "підростили" - нині її висота є на 12 метрів більшою, ніж у рік відкриття, за рахунок змонтованих на верхівці нових антен.

 

1896 Американським винахідником Уїткомбом Джадсоном

запатентовано перший замок-блискавку.


1901 Випущено перший автомобіль, створений Вільгельмом Майбахом на замовлення Готліба Даймлера.

Він являв собою новий стандарт автомашин з двигуном внутрішнього згорання (ДВС). Цей автомобіль поклав початок династії, яка згодом стала називатися "Мерседесом".

 

1936 У Мюнхені гітлерівці відкривають "Виставку дегенеративного мистецтва" (сюрреалізм, імпресіонізм, абстракціонізм тощо).

В 1936 році Адольф Гітлер доручив президентові Імперської палати образотворчих мистецтв професорові Адольфу Циглеру очолити спеціальну комісію, що повинна була провести чищення більш ніж 100 музеїв Німеччини з метою реквізувати всі зразки "дегенеративного мистецтва". Комісія зібрала 12890 творів образотворчого мистецтва, з яких 700 було продано в Люцерні, що принесло солідні валютні дивіденди для Німеччини, яка почала військове переозброєння. Експропріації піддалися полотна 112 художників, включаючи роботи Еміля Нольде, Макса Бекмана, Оскара Кокошки, Георга Гросса. Сюди ж потрапили полотна найбільших європейських майстрів - Пікассо, Гогена, Матісса, Сезанна, Жеріко, Ван Гога й інших. Виставка під назвою "Дегенеративне мистецтво" представляла близько 650 творів, конфіскованих в 32 музеях Німеччини. В наступні роки конфіскації творів "дегенеративного мистецтва", в тому числі з приватних колекцій, тривали. У 2010 році Вільний університет Берліна відкрив в інтернеті базу даних, присвячену долі понад 20 тисяч творів мистецтва, які було оголошено нацистами "дегенеративними" і вилучено з музеїв у 1937 році. Частину з них нацистами було продано, інші вважалися на той момент втраченими під час бомбардування Дрездена.
Так було до навесні 2011 року, коли в результаті обшуку у маленькій мюнхенській квартирі податківці виявили справжній скарб: унікальну колекцію творів Ренуара, Дега, Матісса, Пікассо, Шагала, Мунка. Загалом картин виявилося понад тисячу, а власником колекції виявився Корнеліус Гурлітт. Полотна загальною вартістю на 1-1,5 мільярда євро він зберігав не в надійному сейфі або банківському сховищі, а в звичайній коморі, яка провітрювалася і була досить затемнена, що допомогло зберегти твори мистецтва.
У 2010 році Корнеліус Гурлітт з необережності привернув увагу митних служб, коли їхав на потязі з Цюриха до Мюнхена. Митники поставили йому стандартне запитання - чи не везе він із собою незадекларовані гроші. Гурлітт нічого не порушував, але сильно занервував і здався митникам підозрілим. Почалося розслідування.
Виявилося, що практично жодних документів у Гурлітта не було. Встановили, що прописаний у Зальцбурзі (Австрія) Рольф Ніколаус Корнеліус Гурлітт проживає не на батьківщині, а в сусідній Німеччині - в Мюнхені. Там у нього немає ні медичної страховки, ні номера соціального страхування, ні пенсійного посвідчення. Роботи або якихось ще легальних джерел доходу у 80-річного чоловіка теж ніколи не було - коли у нього закінчувалися гроші, він просто продавав котрусь картину зі своїх запасників. Полотна Гурлітт дістав у спадок від батька: мистецтвознавця та арт-дилера Гільдебранда Гурлітта, який з 1936 року працював зі світовими шедеврами в рамках Комісії з використання "дегенеративного мистецтва". Вважається, що Гурлітт був протеже Йозефа Геббельса і мав доступ до унікальних творів. Зараз складно встановити, як саме в арт-дилера набралася така колекція робіт: частину він міг купити, а частину поступово "привласнити" за спиною свого керівництва. Проте цілком зрозуміло, що Гільдебранд Гурлітт збрехав, коли в 1945 році заявив, що під час бомбардування Дрездена вся колекція "дегеративного мистецтва", яку зібрали нацисти, була знищена. Повний перелік картин, виявлених у мюнхенській комірчині мистецтвознавці досі продовжують опрацьовувати.

 

1940 Дванадцятою радянською республікою стала Карело-Фінська РСР,

коли до Карельської АРСР були приєднані захоплені в ході радянсько-фінської війни фінські території (проіснувала в цьому статусі до 1956 року, нині республіка Карелія у складі підконтрольних Москві територій).

 

1954 СРСР звернувся до НАТО з ініціативою прийняти його в члени організації.

Північноатлантичний альянс через деякий час відкинув цю пропозицію.

 

2002 Відбулися

вибори до Верховної Ради України.


Світлана Мормель
Олекса Янів