1527 Народився Абрагам Ортеліус,

фламандський картограф, видавець першого атласу. Вважається також, що він був першою людиною, яка уявила, що раніше всі континенти були об'єднані у один великий материк, згодом дрейфувавши до їх сучасного положення.
Ортеліус склав перший у світі географічний атлас, що складався з 53 мап великого формату з докладними географічними текстами пояснень, який був надрукований в Атверпені 20 травня 1570 року. Атлас був названий "видовище земної кулі" (лат. Theatrum Orbis Terrarum) і відображав стан географічних знань на той час.

Згодом атлас неодноразово доповнювався і перевидавався і став свого роду "географічною біблією" для мореплавців кінця XVI - початку XVII століть. Разом з атласом Меркатора він зіграв важливу роль у розвитку картографії.

 

1725 Народився Джованні-Джакомо Казанова,

міжнародний авантюрист, німфоман, письменник і мемуарист ("Історія мого життя").

 

1792 У США прийнято т. зв. Монетний акт,

яким введено долар як основну розрахункову одиницю на території США.

 

1794 За розпорядженням французького Конвенту створено першу у світі авіакомпанію "Aerostiers",

що випускала повітряні кулі для потреб французької армії. Компанія припинила своє існівання у 1799 році.

 

1805 Народився Ганс Крістіан Андерсен,

данський письменник, поет і казкар ("Гидке каченя", "Стійкий олов'яний солдатик", "Снігова королева", "Кресало", "Русалочка"). У 1967 році на честь народження казкаря заснували Міжнародний день дитячої книги, який відзначають щороку 2 квітня.

 

1834 Народився Фредерік Бартольді,

французький скульптор, автор статуї "Свобода", подарованої Францією США

 

1840 Народився Еміль Золя,

французький письменник ("Ругон-Маккари", "Жерміналь", "Чрево Парижу"), публіцист ("Я звинувачую").

 

1902 Народився Михайло Гречина,

український архітектор, впорудив у Києві Республіканський стадіон, Палац спорту, готель "Русь".

 

1905 Народився Серж Лифар, український танцівник, хореограф, балетмейстер, один з найвідоміших в історії танцівників. Сучасники називали його "богом танцю" та "добрим генієм балету XX століття".

У 24 роки Серж Лифар очолив балетну трупу французького "Гранд-Опера". Цьому театрові він віддав більше 30 років життя і поставив тут понад 200 вистав та виховав 11 зірок балету.
Його шлях до слави не був простим - юність майбутної зірки випала на роки революції, у Києві йому довелось пережити страшні часи більшовицької окупації і діставатись до Парижу танцівникові довелось нелегально.
Після цього в Києві вже уславленому танцівникові вдалося побувати лише одного разу, коли на початку 1960-х років він приїхав як турист і мав змогу відвідати могили батьків на Байковому кладовищі.
За життя Серж Лифар отримав чимало відзнак від різних держав, однак до останніх днів був закоханим в Україну. Коли, вручаючи орден Почесного легіону, Шарль де Голль вкотре запропонував Лифару прийняти громадянство Франції, Серж відповів: "Я -українець, і я цим пишаюся". Пройшовши великий шлях, овіяний славою, Сергій Лифар вважав за найважливіше, щоб на його надгробку було викарбовано: Serge Lifar de Kiev, адже світ має пам'ятати, що уславлений Серж Лифар - із Києва. На надгробку вибито дати: 1904 - 1986. Щодо останньої сумніву немає, танцівник відійшов у кращий світ в ніч з 15 на 16 грудня, в рік Чорнобильської катастрофи. А як з'явилася дата народження - 1904? Адже у своїх спогадах 1934 року Лифар зазначає, що народився він 2 квітня 1905 року. Кажуть, що 1904-й назвала його вдова. Мабуть, за всі ці буремні роки загубилась метрика, яку Серж вивіз із рідного Києва.
Згодом помилку було виявлено, а графиня Алефельдт, вдова Сержа Лифаря, після здобуття Україною незалежності передала до Бібліотеки мистецтв України колекцію книг та особисті речі танцівника: сценічні костюми, афіші, нагороди - загалом понад 500 експонатів. Серед них був і "золотий черевичок" - найвища міжнародна хореографічна відзнака, вручена Лифарю на честь 25-річчя його діяльності у Франції.
Згодом в Лозанні, де помер танцівник, з'явився пам'ятник - дарунок від киян:

Ікар з піднятими руками-крилами наче прагне злетіти у небо. На постаменті напис: "Serg Lifar de Kiev" - "Серж Лифар з Києва".


Світлана Мормель
Олекса Янів