1103 У битві на ріці Сутень руські війська розгромили половецьке військо.

Це стало першим значним успіхом у боротьбі проти половців, що на той момент тривала вже 50 років.

 

1557 Народився Лев Сапега,

білоруський мислитель, державний і військовий діяч Великого князівства Литовського та Речі Посполитої, великий канцлер литовський, великий гетьман литовський, дипломат і політичний мислитель, укладач статуту ВКЛ.

 

1818 Народився Томас Майн Рід,

англійський письменник ("Білий вождь", "Квартеронка", "Оцеола, вождь семинолів", "Вершник без голови").

 

1882 Народився Юрій Глушко-Мова,

громадський і політичний діяч, один з організаторів українського національно-культурного й громадського життя на Зеленому Клині. Народився у селі Нова Басань на Чернігівщині. Навчався в училищах Жмеринки та Києва, здобувши освіту механіка. З початком ХХ століття Юрій вирушає у далекі мандри - він машиніст Добровільного флоту, який забезпечував морські перевезення з Одеси до Владивостока. Врешті, разом з тисячами інших переселенців з України до Зеленого Клину, він і сам оселяється на Далекому Сході. На початку 1909 Юрій Глушко долучається до студентської "Громади" у Владивостоці. Він бере участь в організації українського хору, Шевченківських свят, виступає як актор і режисер в українських виставах. Його дописи про українське культурне та громадське життя на Зеленому Клині друкували на шпальтах київської газети "Рада".
Восени 1916 був мобілізований на Кавказький фронт. Після повернення в січні 1918 року до Владивостоку Глушко поринув у вир місцевого українського громадського та культурного життя. Активно залучився в діяльність "Просвіти" у Владивостоці. Взяв участь у опрацювання статуту Владивостоцької Української Окружної Ради і невдовзі очолив її. Головував на 3 Українському Далекосхідному з'їзді (Хабаровськ, 7-12 квітня 1918), який звернувся до українського уряду з проханням вимагати від уряду РРФСР визнання Зеленого Клину частиною України на підставі принципу самовизначення народу, який складав там переважну більшість населення. Згодом ініціював 4-й (Надзвичайний) Український Далекосхідний з'їзд (Владивосток, 25 жовтня - 1 листопада 1918), на якому був обраний головою Українського Далекосхідного Секретаріату.
Під його проводом навесні 1919 року у Владивостоці створено 1-й Ново-Запорізький курінь вільного козацтва. Влітку 1919 взятий у полон колчаківцями, але зумів втікти і певний час мусив переховуватися.
Вдруге захоплений разом із групою провідних діячів і активістів українського руху 5 листопада 1922 після захоплення Владивостока більшовиками. Полонених перевезено до Чити, де вони рік перебували в ув'язненні.
Один із понад 200 обвинувачених на "Читинському процесі", на якому 13 січня 1924 року до 3 років приречений на позбавлення волі за антирадянську діяльність та "намагання відірвати Далекий Схід від РСФРР і злучити з Японією". На початку 1930-х нелегально повернувся в Україну. Восени 1941 року брав участь в роботі українського уряду в Києві. Помер восени 1942 року. Похований на Лук'янівському цвинтарі.

 

1907 Народився Ілля Сухішвілі,

грузинський артист балету, балетмейстер.

 

1932 Після 5 років досліджень професор Чарлз Ґлен Кінґ з університету міста Пітсбург виділив вітамін C.

Нині загальновідомий, цей вітамін не синтезується у організмі людини і надходить лише з продуктами харчування. Його нестача аж до початку ХХ століття часто призводила до цинги - вона була однією з найбільших загроз мандрівників, які тривалий час не мали доступу до свіжих фруктів та овочів.
Кінґ тривалий час намагався виділити та охарактеризувати цей вітамін з лимонного соку. Одночасно з ним Альберт Сент-Дьйорді проводив схожі дослідження в Університеті Сегеда (Угорщина), зосередившись на гексуроновій кислоті. Активна речовина виділена Кінґом була практично ідентична гексуроновій кислоті Сент-Дьйорді. Альберт Сент-Дьйорді отримав згодом Нобелівську премію з фізіології та медицини за свою частину досліджень, але протиріччя так і залишилося, чи заслуговують ці обидва науковці однакового визнання.
Невдовзі після їх відкриттів, у 1933 році, Тадеуш Райхштайн, швейцарський хімік та ботанік польсько-єврейського походження, дитинство якого минуло у Києві, синтезував вітамін C. В 1950 році він разом з Едвардом Кендаллом та Филипом Генчем одержав Нобелівську премію за наступні відкриття у галузі хімії.

 

1949 У Вашингтоні представники Бельгії, Великобританії, Данії, Ісландії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, США та Франції підписали Північноатлантичний пакт

- так було засновано НАТО.

 

1953 Народилась Квітка Цісик,

 

 

українська співачка, виконавиця українських народних та популярних пісень.

 

1960 Народився Віктор Мішалов,

український музикант, бандурист, дослідник кобзарства, композитор, диригент.

 

1960 На 32-й церемонії вручення нагород Американської академії кіномистецтв 11 "Оскарів" дісталося фільму "Бен Гур".

Це досягнення зумів повторити тільки фільм "Титанік".

 

1964 Одразу 5 перших позицій у хіт-параді американського журналу Billboard зайняли пісні гурту "Бітлз".

Це досягнення не зміг повторити жоден виконавець.

 

1992 Університет "Києво-Могилянська академія"

оголосив перший прийом студентів.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів