1614 В Англії починає засідати "тухлий парламент" (англ. Addled Parliament),

який назвуть так через те, що він не ухвалить жодних законопроектів.

 

1710 Укладено договір між гетьманом, старшиною і козацтвом. Сам документ отримав назву "Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорізького",

а пізніше був названий істориками Конституцією Пилипа Орлика (за ім'ям гетьмана, що її укладав).

 

1753 Засновано Британський музей.

 

1815 Розпочалося виверження вулкана Тамборо (Тамбора) на острові Сумбава, Індонезія, яке тривало більше тижня. Під час виверження загинули кілька тисяч людей, у повітря буде викинуто близько 2 мільйонів тонн уламків.

Виверження викликало знаменитий "рік без літа" - таке прізвисько отримав 1816 рік, коли в Європі і Північній Америці панувала надзвичайно холодна погода. Відтоді вже 200 років він залишається найхолоднішим роком з початку документування метеорологічних спостережень.
Лише в 1920 американський дослідник клімату Вільям Хамфрейс знайшов пояснення "року без літа". Він пов'язав зміну клімату з виверженням вулкана Тамбора на індонезійському острові Сумбава, яке коштувало життя сукупно 70-90 тисячам людей (через вибух та його наслідки). Це виверження оцінюється у сім балів за Шкалою вулканічних вивержень (VEI), а масивний викид попелу в атмосферу, викликав ефект вулканічної зими в північній півкулі, який відчувався протягом кількох наступних років.
Для поширення попелу по земній атмосфері було потрібно кілька місяців, тому в 1815 наслідки виверження в Європі ще не відчувалися так сильно. Однак у березні 1816 температура продовжувала залишатися зимовою.
Практично у всій Північній півкулі спостерігалися аномальні холоди. У Ірландії 142 дні з 153, що вважаються літніми, йшов дощ, це викликало неврожай, епідемію висипного тифу і спровокувало масову еміграцію ірландців до Америки. У Швейцарії уряду довелося випускати спеціальні брошури, що розповідали, як відрізнити їстівні дикорослі трави від отруйних. В Америці у червні і липні кожну ніч був мороз. В Нью-Йорку і на північному сході США випадало до метра снігу. Німеччину неодноразово спіткали сильні бурі, багато річок (у тому числі і Рейн) вийшли з берегів. Незвичайний холод призвів до катастрофічного неврожаю. Навесні 1817 ціни на зерно зросли в десять разів, а серед населення почався голод. Десятки тисяч європейців, які страждали до того ж ще й від руйнувань Наполеонівських воєн, емігрували до Америки. Міграція йшла і в Америці, в Квебеці влітку регулярно йшов сніг.
За однією з оцінок, рівень смертності в Європі у "рік без літа" подвоївся. Водночас, ніяких відомостей про аномальні холоди в 1816 році в Україні нема. Навпаки, відомо що того року в Україні було спекотне літо. Зміна напрямків вітрів, яка призвела до катастрофічних холодів в Західній Європі та Америці, в Україні дала підвищення температури.
Аномальна погода принесла не лише голод і страждання, але й спричинилася до низки наукових та літературних досягнень. Так, англійська письменниця Мері Шеллі проводила літо 1816 з друзями на своїй віллі біля Женевського озера. Через надзвичайно погану погоду відпочивальники часто не могли покинути будинок. Тому вони вирішили, що кожен напише по страшній історії, яку потім будуть один одному читати. Мері Шеллі написала свою знамениту історію "Франкенштейн, або Сучасний Прометей",

а лікар лорда Байрона Джон Полідорі написав повість "Вампір" - першу історію про вампірів, задовго до появи роману Брема Стокера "Дракула".

 

1827 Народився Джозеф Лістер,

англійський хірург, що запровадив у медичну практику антисептики.

 

1894 Народився Дмитро Чижевський,

український учений-енциклопедист, культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, лінгвіст, славіст, дослідник історії культури та філософії. Один із найвидатніших славістів ХХ століття.

 

1896 В Афінах почалися перші сучасні Олімпійські ігри.

Оскільки Олімпійські змагання зародилися в Стародавній Греції, столиця Греції Афіни вважалися найкращим місцем для проведення перших ігор сучасності, і на конгресі, організованому П'єром де Кубертеном в Парижі у 1894 році, їх одностайно вибрали містом-господарем. На тому ж конгесі було засновано Міжнародний олімпійський комітет, першим очільником якого став грецький письменник Дімітріос Вікелас. До складу Комітету серед інших тогочасних визначних діячів увійшов український діяч спорту Олексій Бутовський,

який став одним із засновників та членів першого складу Міжнародного олімпійського комітету.
Незважаючи на перешкоди і тимчасові невдачі, Олімпіада 1896 року пройшла з великим успіхом. Ще ніколи спортивні змагання не збирали такий великий міжнародний склад учасників. У змаганнях взяли участь 241 спортсмен з 14 країн. Вони виборювали 43 комплекти нагород у 9 видах спорту. Стадіон Панатінаїкос, перший великий сучасний стадіон, переповнювали глядачі.
Після ігор кілька визначних осіб, серед яких був король Греції Георг I, звернулися до Кубертена та МОК із закликом проводити в Афінах усі ігри, однак наступна Олімпіада вже була запланована в Парижі, тож Олімпійські ігри повернулися в Грецію лише через 108 років - у 2004.

 

1916 Народився Грегорі Пек,

американський актор, лауреат премії "Оскар" ("Убити пересмішника" [1962], "Мобі Дік" [1956]; "Римські канікули", "На останньому березі", "Ключі від царства", "Сніги Кіліманджаро", "Золото Маккени").

 

2014 У столиці Панами з'явився перший у країнах Центральної Америки метрополітен.

Протяжність гілки метро, яка з'єднала 13 станцій, складає 14 кілометрів і була збудована за 38 місяців.

 

2015 Марія Музичук стала

п'ятнадцятою чемпіонкою світу з шахів серед жінок.


Світлана Мормель
Олекса Янів