1652 На мис Доброї Надії прибула експедиція під керівництвом голландця Яна ван Рібека.

Її метою було будівництво форту як тимчасового притулку для кораблів, що прямували до Індії. Так було засновано майбутнє місто Кейптаун.

 

1748 Розпочалися розкопки руїн Помпеї

- давнього римського міста біля сучасного Неаполя у Італії, яке загинуло внаслідок виверження вулкану Везувій 24 серпня 79 року.

 

1818 У Парижі баварський лісничий, барон Карл Фридрих Хрістіан Людвиг Драйз фон Зауерброні продемонстрував перший двоколісний засіб пересування (прообраз велосипеда, самокату та дрезини).

Конструкція була дерев'яною, а для пересування за допомогою винаходу барона слід було відштовхуватись від землі ногами.

 

1836 Народився Микола Скліфосовський,

український хірург; організатор медичного факультету при університеті в Одесі. Народився на Херсонщині, в сім'ї бідного канцеляриста. Імовірно, справжнє прізвище професора - Скліфос. Виховувався в притулку для сиріт. Навчався в Одеській гімназії, Московському університеті. По завершенні навчання (1859) повернувся на батьківщину, працював в Одеській міській лікарні. 1863 року отримав ступінь доктора медицини, захистивши дисертацію "Про кров'яну приматочну пухлину". З 1866 року - в закордонному відрядженні, стажувався в Англії, Франції, Німеччині. Після повернення на Батьківщину у 1870-1871 роках - професор Київського університету. Як військово-польовий хірург брав участь в австро-пруській та франко-пруській війнах. Учасник російсько-турецької війни 1877-1878, де працював разом з хірургом Миколою Пироговим. Був визначним військово-польовим хірургом, один із перших запровадив асептику та антисептику у хірургічній практиці, сприяв жіночій медичній освіті, організації медичного факультету при університеті в Одесі.
Після завершення воєнних дій на Балканах працював професором у Московському університеті, завідувачем хірургічної клініки, яку розбудував і перетворив у потужний лікувальний комплекс (нині - Московський міський науково-дослідний інститут швидкої допомоги імені М. В. Скліфосовського). З ініціативи вченого в Московії почали періодично проводитися з'їзди хірургів. 1897 року провів у Москві ХІІ Міжнародний з'їзд хірургів.
1900 року повернувся на Батьківщину, оселився у своєму маєтку "Відрада" поблизу села Яківці (нині - частина Полтави), де й скінчив свої дні. Скліфосовський висадив там сад, який назвали "Полтавською Швейцарією". Першим у Полтаві почав вирощувати хміль, купив в Баварії міні-броварню. Продовжував тут власну лікарську практику. На свої кошти побудував госпіталь для інвалідів війни, в будівлі якого нині знаходиться Музей Полтавської битви.

 

1909 Американський офіцер Роберт Пірі першим у світі досяг Північного полюса.

Подолавши близько 480 миль на собачих упряжах, через 5 місяців після виходу з основного табору біля мису Колумбія (Гренландія) Роберт Едвін Пірі та Метью Хенсон з чотирма ескімосами першими досягли точки, котру вони вважали Північним полюсом. Двічі провівши астрономічні заміри, сфотографувавшись і відпочивши, через 30 годин експедиція вирушила у зворотній шлях. Лише в 1950-х роках було встановлено, що Пірі і Хенсон помилились у розрахунках, відхилившись від географічного розташування полюсу на 30 миль.

 

1938 Рой Планкет, що працював у лабораторії компанії Дюпон у Нью-Джерсі, створив новий полімер,

політетрафлуороетилен, нині широко відомий під назвою тефлон.

 

1942 Народився Баррі Левінсон,

американський сценарист і режисер, зняв фільми "Людина дощу" та "Добрий ранок, В'єтнам".

 

1993 Постановою Кабміну заповідник "Хортиця" в Запоріжжі

отримав статус національного.

 

2004 Президент Литви Роландас Паксас

став першим у Європі президентом, якого зняли з посади в результаті імпічменту.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів