1340 Помер Юрій II Болеслав (народився у 1298 році, день народження невідомий),

галицько-волинський князь (1325-1340) з династії П'ястів, король Руського королівства, син мазовецького князя Тройдена I і Марії, доньки Юрія I Львовича, пра-правнук Данила Галицького. Будучи католиком, самостійно прийняв православну віру та ім'я Юрій. Намагаючись протистояти експансії Польщі та Угорщини, підтримував союзні відносини з Тевтонським орденом, Литвою, Священною Римською імперією.

 

1348 Чеський король і імператор Священної Римської імперії Карл IV заснував у Празі Карлів університет

- перший у Центральній Європі. Університет став першим німецькомовним вишем у світі. З 1882 до 1939 викладання провадилося чеською та німецькою мовами, з 1945 року університет став повністю чеськомовним. У 1902-1903 роках ректором Карлового університету був український хімік Іван Горбачевський.

 

1795 Спеціальним законом від 18 жерміналя у Франції запроваджено метричну систему:

метр для вимірювання довжини, гектар для вимірювання площі, стер (кубічний метр) для вимірювання об'єму твердих тіл, літр для вимірювання об'єму рідин і грам для вимірювання маси тіл.

 

1880 Народився Олександр Богомазов,

український графік, живописець, теоретик мистецтва. Був одним з чільних представників світового авангарду. Увійшов до історії українського мистецтва як один із фундаторів національного кубофутуризму.

 

1919 Народився Омелян Пріцак,

український історик, мовознавець, філолог-орієнталіст, організатор науки, академік НАН Ураїни, засновник Українського наукового інституту Гарвардського університету і його директор упродовж 1968-1989 років, основоположник Інституту сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України і його перший директор у 1991-1998 роках, співзасновників Міжнародної асоціації україністів, редактор багатьох наукових часописів. Дійсний член НТШ, УВАН, Турецької академії мови, Національної академії наук і мистецтв США, Латвійської академії, численних інших міжнародних наукових товариств. Був президентом Міжнародного товариства з вивчення мов, культури й історії угро-фінських та алтайських народів (1958-1965). Автор близько 1000 наукових праць зі сходознавства та історії України. Зокрема, "Підстави тюркської філології", "Походження Русі", "Що таке історія України?".
Нині на честь вченого названо ряд наукових організацій та центрів, у Києво-Могилянській Академії працює Меморіальна Бібліотека Омеляна Пріцака.

 

1935 Постановою ЦВК і РНК "Про заходи боротьби із злочинністю неповнолітніх" запроваджена кримінальна відповідальність, в тому числі страта, для дітей починаючи з 12 років.

Така відповідальність для неповнолітніх діяла в СРСР до 1958 року.

 

1939 Народився Френсіс Форд Коппола,

американський кінорежисер ("Хрещений батько").

 

1948 Набув чинності статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).

Нині цей день відзначають як Всесвітній день здоров'я.

 

1969 Одна з символічних дат народження Інтернету - публікація RFC 1 (для запиту і обміну в мережі пронумерованих інформаційних документів, прообраз електронної пошти).

У 1962 році Джозеф Ліклайдер (1915-1990), керівник Агентства передових оборонних дослідницьких проектів США вперше висловив ідею Всесвітньої комп'ютерної мережі. У 1969 році Міністерство оборони США започаткувало розробку проекту, який мав на меті створення надійної системи передачі інформації на випадок війни. Агентство запропонувало розробити для цього комп'ютерну мережу. Розробка була доручена Каліфорнійському університету Лос-Анджелеса, Стенфордському дослідному центрові, університету штату Юта та університету штату Каліфорнія в Санта-Барбарі.

Ця мережа була названа ARPANET (від абревіатури англ. Мережа Агентства передових досліджень). У рамках проекту мережа об'єднала названі заклади.

Всі роботи фінансувались за рахунок Міністерства оборони. ARPANET почала активно рости й розвиватись; її дедалі ширше почали використовувати вчені із різних галузей науки. Проте у 1990 році мережа ARPANET припинила своє існування, поступившись місцем більш швидкісним та адаптивним мережам.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів