09 квітня. Щоденник Української Кліо (ФОТО)
1336 Народився Тимур, більше відомий як Тамерлан,
середньоазійський державний діяч і політик, славнозвісний полководець, засновник династії Тимуридів, емір між 1370 та 1405. Володіючи визначними організаційними й військовими здібностями, йому вдалось сформувати численну, дисципліновану й добре озброєну армію та завоювати Персію, здійснити кілька успішних походів до Індії та Єгипту. Тамерлан був не лише завойовником, він сприяв розвитку науки й культури, особливо багато уваги приділяючи будівництву палаців, мечетей, мавзолеїв. Столицею своєї імперії Тимур обрав місто Самарканд.
1802 Народився Еліас Леннрот,
один з найвизначніших представників фінської культури, записувач і дослідник карело-фінського епосу "Калевала", мовознавець, лікар за освітою. Автор першої книги з ботаніки фінською мовою (1860).
1821 Народився Шарль П'єр Бодлер,
французький поет, літературний критик та перекладач, один з найвпливовіших представників французької літератури ХІХ століття.
1879 Народився Андрій Лівицький,
український громадсько-політичний діяч. Президент УНР в екзилі (1926-1954), батько президента УНР в екзилі у 1967-1989 роках Миколи Лівицького та поетеси Наталі Лівицької-Холодної. На честь Андрія Лівицького 27 березня 2009 року Національний банк України увів до обігу ювілейну монету (серія "Видатні особистості України").
1905 Народився Джеймс Вільям Фулбрайт,
американський політичний і державний діяч, сенатор-демократ, що розробив програму міжнародних наукових обмінів.
1918 Народився Йорн Утзон,
данський архітектор, автор будівлі опери Сіднея, яка є візитівкою міста та загалом сучасної Австралії. Цей проект приніс архітектору світову славу: у 2003 році він був удостоєний найпрестижнішої у світі архітектурної нагороди - Прітцкеровської премії. У 2007 року Йорн Утзон став першим архітектором, чий проект був прижиттєво оголошений пам'ятником Світової спадщини ЮНЕСКО.
1959 Американське Національне Агенство з Аеронавитики і Космонавтики (NASA) оголосило про набір першої групи астронавтів.
За результатами відбору до групи увійшли 7 найкращих військових пілотів, відібраних з 32-х кандидатів. Вони мали взяти участь у проекті "Меркурій", що передбачав запуск в 1961 році першої пілотованої людиною космічної ракети. В СРСР першу групу космонавтів було сформовано на рік пізніше - 7 березня 1960 року.
1966 Ватикан скасував Індекс заборонених книг,
що проіснував більше чотирьох століть.
1989 В Тбілісі жорстоко придушено мирну багатоденну демонстрацію,
що проходила перед будинком уряду під антикремлівськими гаслами, - під гусеницями танків і від ударів саперними лопатками загинуло 19 осіб (з них 16 жінок).
2003 Європарламент схвалив приєднання до Європейського союзу 10 нових членів:
Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини й Словенії.
2015 Президент Польщі Броніслав Комаровський
вперше в історії виступив на засіданні українського парламенту.
Світлана Мормель
Олекса Янів
