1492 Народилась королева Маргарита Наварська,

одна з перших французьких письменниць, бабуся легендарного короля Франції Генріха IV. Уславилась збіркою новел "Гептамерон - Історії про щасливих коханців". Їй також належать збірки віршів "Зерцало грішної душі" і "Перлини принцес".
Двір Маргарити Наваррської був центром культурного життя тодішньої Франції. У неї знайшов притулок Еразм Роттердамський, близькими її друзями були Клеман Маро, Ронсар та інші поети. Сама Маргарита знала давні мови, любила наукові заняття і відчутно впливала на багатьох видатних людей свого часу, ставши попередницею і натхненницею блискучих господарок літературних салонів XVIII століття.

 

1755 Народився Джеймс Паркінсон,

англійський лікар. У 1812 роціі він вперше визначив причиною смерті при апендициті запалення аппендикса, а ще через п'ять років описав "тремтячий параліч", який тепер називають хворобою Паркінсона.

 

1913 Народився Володимир Хоткевич,

український фізик, син Гната Хоткевича, член-кореспондент НАН України (фізика низьких температур). Освіту здобув у Харківському політехнічному інституті. В 1932-1950 працював у Харківському Фізико-Технічному Інституті, з 1950 - в Харківському Університеті (1966-1975 - ректор). Праці присвячені проблемам надпровідности, низькотемпературної металофізики тощо. Почесний доктор наук Познанського університету ім. Адама Міцкевича (1969).

 

1915 На екрани США вийшов фільм за участю Чарлі Чапліна "Волоцюга",

де вперше з'явився персонаж, що став "візитівкою" актора.

 

1945 Американські війська звільнили в'язнів нацистського концтабору Бухенвальд,

через застінки котрого пройшли десятки тисячі в'язнів, більше 50 тисяч з яких загинули. Бухенвальд не був табором смерті, як Аушвіц, там не було газових камер. Проте у його застінках було вбито та закатовано багато ув'язнених, ще більше загинули від голоду та хвороб.
Невдовзі після визволення радянські спецслужби почали використовувати Бухенвальд для ув'язнення нової хвилі полонених, рівень смертності був вищий за нацистські часи.

 

1945 Радянською владою заарештовано митрополита Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого,

єпископів Никиту Будку,

Миколу Чарнецького,

Григорія Хомишина

та Івана Латишевського,

а також ряд католицьких владик. Тривалий час після арешту доля митрополита була невідомою і лише в середині 1946 року оголосили, що митрополит звинувачений у "ворожій діяльності проти УРСР, співпраці з німецькими окупантами" за що був засуджений на 8 років ув'язнення. Під тиском репресій греко-католицького духовенства було здійснено "самоліквідацію" УГКЦ.

 

1960 Рада міністрів УРСР ухвалила постанову

"Про створення в Києві державного літературно-меморіального музею Лесі Українки".

 

1961 Адольф Ейхман постав перед судом в Єрусалимі.

Майже за рік до того, 23 травня 1960 року, ізраїльський прем'єр-міністр Давид Бен-Гуріон оголосив, що нацистський злочинець часів ІІ Світовової війни, реалізатор плану "остаточного вирішення єврейського питання" Адольф Ейхман постане перед судом в Ізраїлі. Після війни Ейхман був заарештований американцями, але завдяки втечі з тюремного табору уник Нюренберзького суду. У 1957 році прокурор Німеччини повідомив Ізраїль про те, що Ейхмана було виявлено в Аргентині. 11 травня 1960 року агенти Мосад викрали Ейхмана і, накачавши наркотиками, вивезли до Ізраїлю під виглядом хворого співробітника ізраїльської авіакомпанії. Процес тривав практично цілий рік. За рішенням суду Ейхман був повішений 31 травня 1962 року. Тіло Ейхмана було кремоване і прах розвіяно над морем.

 

1963 Головою Верховної Ради УРСР

став Олександр Корнійчук.

 

1963 На екрани СРСР вийшла кінокомедія Олексія Мішурина та Миколи Літуса "Королева бензоколонки" (Київської кіностудії ім. Довженка) з Надією Румянцевою у головній ролі.

Фільм, що став дуже популярним, знімали на справжній автозаправці, в місті Пирятин на трасі Київ-Харків.

 

2014 Бойовиками захоплено

місто Слов'янськ Донецької області.


Світлана Мормель
Олекса Янів