Сьогодні Міжнародний День Обіймів.

 

1506 Народився П'єр Фабер,

французький теолог, засновник Ордена єзуїтів.

 

1519 Народилася Катерина Медічі,

дружина короля Франції Генріха II. Одна з найвпливовіших осіб Франції в період воєн між католиками і гугенотами (її вважають одним з організаторів Варфоломіївської ночі). Після смерті чоловіка протягом 15 років була регенткою, три сини Катерини - Франциск II, Карл IX і Генріх III - були королями Франції, а дочка Маргарита вийшла заміж за лідера протестантів Генріха Наваррського, майбутнього короля Генріха IV.

 

1570 Народився Гай Фокс,

англійський дворянин-католик, учасник Порохової змови 5 листопада 1605 року, коли католики-змовники планували підірвати англійський парламент і в такий спосіб покінчити з протестантським правлінням в країні. Саме Фокс мав запалити гніт, що вів до наповненого порохом приміщення під палатою лордів у Лондоні. Проте не встиг - був арештований у "ніч Гая Фокса" 5 листопада 1605 року, невдовзі засуджений і четвертований.
Згодом англійським парламентом був прийнятий окремий закон про святкування 5 листопада "Дня подяки за порятунок". З часом день трансформувався в ніч і з'явилася традиція святкування "Ночі Гая Фокса". "Ніч Гая Фокса" досі відзначається у багатьох англомовних країнах 5 листопада. Свято також має назву "Ночі Вогнищ" або "Ночі Феєрверків". Слово guy стало означати опудало Фокса, яке спалювали в річницю змови, пізніше - опудало взагалі, потім погано вдягнену людину, і, нарешті (в розмовній американській англійській) - будь-яку молоду людину, хлопця. І ось вже Гай Фокс опиняється на 30 місці серед 100 найвидатніших британців за результатами опитування, проведеному BBC у в 2002 році, а маска Гая Фокса, що фігурувала у фільмі "V означає Вендетта", перетворилась на інтернет-мем.

З 2009 року маска Гая Фокса стала незмінним атрибутом протестувальників і демонстрантів, зокрема акції Захопи Волл-стріт.

 

1773 Народився Юрій Лисянський,

український мореплавець, учасник навколосвітньої експедиції, географ, океанограф, один з основоположників наукової океанографії.

 

1870 У Нью-Йорку відкритий знаменитий

Музей мистецтв "Метрополітен".

 

1892 Народився Роберт Уотсон-Уатт,

шотландський фізик, винахідник радара.

 

1896 Народився Лев Ґец,

український художник, графік, вояк Легіону УСС (1914-1918), стрілець УГА (1918), директор музею "Лемківщина" (1931-1944).

 

1906 Народився Самуель Беккет,

ірландський письменник, Нобелівський лауреат ("В очікуванні Годо").

 

1928 У Києві відбулась

прем'єра фільму Олександра Довженка "Звенигора".

 

1986 Папа римський Іван Павло II відвідав римську синагогу.

Ці відвідини стали першим подібним візитом за всю історію папства.

 

1990 Радянський Союз офіційно визнав свою відповідальність за вбивство у Катинському лісі (1940)

кількох тисяч польських офіцерів (злочин, в якому раніше СРСР звинувачував нацистів).


Світлана Мормель
Олекса Янів