1768 Максим Залізняк з козаками, освятивши ножі у Мотриному монастирі в Холодному Яру, почали повстання гайдамаків (Коліївщину).

Навесні 1768 року в урочищі Холодний Яр під Чигирином запорізький козак Максим Залізняк зібрав загін повстанців, які обрали його козацьким полковником. Повстанське військо здобуло Жаботин, Смілу, Черкаси, Богуслав, Канів, Лисянку. Сили повстанців швидко зростали. На початку червня 1768 року військо Залізняка наблизилося до Умані, яка належала київському воєводі Францішеку Салезію Потоцькому. Проти гайдамаків Максима Залізняка шляхта вислала полк надвірних козаків на чолі з уманським сотником Іваном Гонтою. Проте Гонта разом з козаками перейшов на бік повсталих.

 

1828 Американський лексикограф Ной Вебстер опублікував Американський словник англійської мови.

Вебстер розпочав свої дослідження працюючи шкільним вчителем. У віці 25 років він опублікував підручник англійської мови ("Grammatical institute of the English language"), що мав величезний успіх і не втратив значення досі.
Першою словниковою пробою Вебстера став шкільний словник, де було подано пояснення і правопис найуживаніших слів американської англійської мови. Словник вийшов у найдешевшому видавництві, на дешевому папері, а задня обкладинка була звичайною дощечкою, обтягнутою синьою тканиною. Успіх був несподіваним і надзвичайним: словник миттю розібрали.
Книжка негайно отримала прізвисько "Синьозадий буквар" і виявилася надзвичайно живучою: американці навчалися по ньому більше 100 років, з кінця XVIII до початку XX століття.
Успіх видання і гроші, виручені за нього, надихнули Вебстера працювати над великим словником. Багатьом інтелектуалам його затія здавалася марною втратою часу, адже лише за 25 років до цього у Англії поет і есеїст Семюель Джонсон створив свій тлумачний словник, який був визнаний справжнім витвором мистецтва.

Але Вебстер створював словник зовсім іншої англійської мови. Він запровадив у словник багато просторікуватих слів, вважаючи, що якщо весь народ це слово вживає, значить воно має право увійти в мову. У зв'язку із цим Вебстера багато критикували за вульгаризацію мови. Він також змінив правопис багатьох слів у бік спрощення - як чується, так і пишеться. Скажімо, в слові "music" англійці писали на кінці "ck", а Вебстер - тільки "c". У багатьох словах - "color" (колір), "honor" (честь) - він замінив поєднання букв "ou" наприкінці слова простим "о".
Вебстер водночас не лише працював над словником, але й переконував усіх друкарів набирати книги за правописом його словника, аби країна отримала єдину мову. Робота над великим словником тривала більше 20 років.
Про її результати найкраще, як на мене, свідчить такий факт: нині у США щороку відзначають 16 жовтня - день народження Вебстера, як День словника.

 

1852 При Університеті святого Володимира засновано Київський центральний архів давніх актів

(нині - Історичний архів України в Києві).

 

1855 Народився Кость Паньківський,

український громадський діяч, журналіст і видавець, член-засновник Наукового товариства ім. Т. Шевченка.

 

1887 Народився Іван Кавалерідзе,

український скульптор, режисер кіно й театру, драматург.

 

1920 Прохання Директорії УНР

про включення УНР до Ліги Націй.

 

1941 Провід українських націоналістів (ПУН) Андрія Мельника ухвалив меморандум про цілі українського націоналістичного руху.

У ньому зазначалося, що "метою ОУН є відновлення незалежної, суверенної української держави на заселеній українським народом території між Дунаєм, Карпатами і Каспійським морем".

 

1956 У американських містах Редвуд-сіті (Каліфорнія) і Чикаго проведено одночасну публічну демонстрацію першої відеокамери, здатної записувати і відтворювати звук та зображення.

Телекомпанія CBS придбала три екземпляри пристрою, створеного Чарльзом Гінзбергом, Чарльзом Андерсоном і Реєм Долбі, заплативши по 75 тисяч доларів за кожен з них.

 

1969 Народився Амір ібн аль-Хаттаб,

борець за незалежність Чеченської Республіки.

 

1981 Завершився перший пілотований політ за програмою "Спейс шаттл"

(човник "Колумбія-1"); командир екіпажу - Джон Янг.

 

1991 З Музею Ван Гога в Амстердамі було викрадено

20 картин на 500 млн доларів.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово:
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)