1178 до н. е. Повне сонячне затемнення.

В цей же день за підрахунками вчених Одіссей повернувся на Ітаку після 20-річного походу з Троянської війни.

 

1705 Англійська королева Анна посвятила Ісаака Ньютона у лицарі.

Дехто з дослідників вважає, що причиною посвяти стали політичні мотиви: на той час Ньютон вже 5 років обіймав посаду директора Королівського монетного двору та понад рік як був обраний головою впливового Лондонського королівського товариства - однієї з найдавніших Академій наук в світі. Ці посади робили Ньютона знаною та впливовою людиною далеко за межами Лондона, але цей вплив як і самі призначення та обрання були обумовлені в першу чергу його науковими заслугами. Це дозволяє вважати посвяту Ісака Ньютона першим випадком, коли звання лицаря було надано за наукові досягнення.

 

1710 Ухвалено Конституцію Пилипа Орлика.

Після смерті Івана Мазепи його наступником став близький до гетьмана генеральний писар - Пилип Орлик. При його обранні на раді старшин було укладено угоду, що визначала права і обов'язки гетьмана. Документ, нині відомий як Конституція Пилипа Орлика, було прийнято на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер (турецька назва - Бендери, нині це територія Молдови). Того ж дня Конституцію підписали новообраний гетьман та (від усієї старшини та козацтва) кошовий отаман Кость Гордієнко. "Договори та Постановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу..." - саме такою була оригінальна назва Конституції, писаної двома мовами: латиною та українською. Саме від латиномовної назви тексту, що починалася словами "Акти і Конституції" пішла сучасна назва документа.
Україномовний оригінал Конституції було віднайдено у 2008 році в архіві давніх актів у Московії співробітниками Центрального державного історичного архіву України (Київ). Віднайдений комплекс документів включає оригінальний текст Конституції, складений староукраїнською мовою, а також оригінальний підтверджувальний диплом Карла ХІІ на обрання Пилипа Орлика гетьманом.

 

1841 Народилась Христина Алчевська (старша),

український педагог, організатор народної освіти, дружина Олексія Алчевського, мати Григорія, Івана та Христі Алчевських.
Заснувала Харківську жіночу недільну школу, утримувала її до 1919 року. В школі викладала з колективом педагогів-сподвижників - тут працювало понад 100 учителів. В 1896 році збудувала для школи будинок вартістю 50 тисяч рублів - єдине власне, тобто таке, що належало школі, приміщення серед усіх недільних шкіл на теренах, контрольованих Московією.
Популяризувала українську мову, фольклор та історію, творчість Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила погруддя поета - перший у світі пам'ятник Тарасу Шевченку.

 

1871 У Німеччині набула чинності нова конституція, відома як Імперська конституція Бісмарка.

Конституція Німецької імперії діяла з 1871 по 1919 рік та зосереджувала владу в руках короля Пруссії, який за посадою був також президентом союзу, або німецьким імператором, призначав рейхсканцлера та імперських посадових осіб.

 

1926 Народився Борис Возницький,

мистецтвознавець, директор Львівської галереї мистецтв, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв, Герой України. Завдяки Возницькому сучасникам стало відоме ім'я українського Мікеланджело - скульптора Йоана Георга Пінзеля: в містечку Городенка Івано-Франковської області Возницьким разом з колегами було врятовано рештки дерев'яного вівтаря роботи Пінзеля. Собор і вівтар були створені на замовлення знаменитого мецената Миколи Василя Потоцького і на момент віднайдення Возницьким були практично знищені, врятувати вдалося лише незначну частину скульптур та оздоби.

 

1927 Народився Йозеф Алоїс Ратцінгер, відомий як Бенедикт XVI, 265-й Папа Римський.

Інтелектуал і богослов, він знає 10 мов і має кілька докторських ступенів з теології та філософії. До обрання Папою Ратцінгер очолював Колегію кардиналів і Конгрегацію з питань віровчення, був один із найближчих співпрацівників Івана Павла II, 264-го Папи Римського. Обраний Папою Римським 19 квітня 2005 року та прийнявши ім'я Бенедикта XVI вже 28 лютого 2013 року він зрікся престолу, пояснивши своє рішення погіршенням стану здоров'я у зв'язку з похилим віком. Рішення Бенедикта відмовитися від посади лідера Католицької церкви було несподіваним, адже вже багато століть такого не траплялося. Це рішення зробило його першим Папою Римським, що відрікся престолу після Григорія XII, який зробив це у 1415 році для того, щоб покласти край Великій схизмі католицької церкви. Якщо ж врахувати те, що Бенедикт відрікся за власним бажанням, то тоді його слід вважати першим папою, який ухвалив таке рішення після Целестина V, що зрікся 1294 року. Нового папу було обрано 12 березня 2013, ним став Хорхе Маріо Берґольйо, що прийняв ім'я Франциск.

 

1934 Радянський уряд заснував найвищу відзнаку

- звання Героя Радянського Союзу.

 

1995 Почав діяти телефонний міжнародний код 380,

який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР.

 

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово:
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)