1835 Помер Іван Мартос,

український скульптор. Народився 1754 року.

 

1961 Висадка кубинських іммігрантів на узбережжя затоки Кочінос у районі Плая-Хірон з метою повалення режиму Фіделя Кастро.

Десант, підготовлений ЦРУ, був розгромлений. Полонених обміняли в США на продовольство і медикаменти, а Куба остаточно обрала шлях ізоляції та побудови соціалізму.

Цим подіям передували криваві роки, що були позначені диктатурою, репресіями та державним переворотом. Протягом десятиліть з часу здобуття незалежності від Іспанії наприкінці ХІХ століття Кубою, що перебувала під протекцією США, керували вибрані президенти. Диктатор Фульхенсіо Батиста, військовий і політичний діяч з великим досвідом організації державних переворотів у рідній Кубі захопив владу в країні в 1952 році. Під його керівництвом у країні поширилась корупція та посилилися репресії проти опозиції. У 1959 році режим Батисти було повалено - черговий державний переворот очолювали Фідель Кастро й Ернесто Че Гевара. Події викликали невдоволення американської адміністрації і в 1960 проти Куби було впроваджене економічне ембарго, а згодом і дипломатичні стосунки між країнами було розірвано.
Після тріумфального розгрому емігрантських військ у затоці Фідель Кастро проголосив кубинську революцію соціалістичною і посилив інтеграцію Куби в соціалістичний табір та зближення з Радянським Союзом. Тісна економічна й військова співпраця Куби та СРСР і розміщення радянських ядерних ракет на острові призвели до Карибської кризи 1962 року. Цього року економічне, фінансове та торгівельне ембарго стало повним, на острів заборонялися поставки будь-яких товарів за винятком харчів та медикаментів.
З моменту погіршення стосунків із США та зближенням з СРСР понад мільйон кубинців емігрувало до Сполучених Штатів - це близько 1/10 всього сучасного населення Куби.
Потепління у взаєминах між країнами окреслилося в грудні 2014 року, коли Барак Обама заявив про готовність відновити дипломатичні відносини з Кубою. Відтоді сторони зробили деякі кроки до примирення - Гавана звільнила кількох політв‘язнів, Вашингтон послабив санкції щодо Куби у галузі транспорту, туризму та страхування.

 

1986 Закінчилась 335-літня війна Нідерландів за архіпелаг Сіллі, контрольований Великобританією.

Війна розпочалась в період Другої англійської громадянської і через відсутність мирного договору формально тривала 335 років без жодного пострілу і жодної жертви, що робить її однією з найдовших воєн в історії і війною з найменшими втратами.

 

1989 Після семи років підпілля за рішенням варшавського суду легалізовано діяльність вільних польських профспілок "Солідарність".

Їй було надано право діяти на всіх підприємствах поряд з маріонетковими "офіційними" профспілками, видавати власні газети, проводити мітинги і збори.

 

1991 Верховна Рада Української РСР ухвалила закон про реабілітацію жертв політичних репресій.

Відповідно до цього закону і понині жодна людина, яка зі зброєю в руках боронила Україну від окупації підконтрольними Москві військами і була за це засуджена не може бути реабілітована і не може отримати від держави Україна тих соціальних гарантій, що надаються колишнім співробітникам НКВД та іншим борцям проти незалежності України відповідно до Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". До останнього у зв'язку з Війною за незалежність, що триває на сході країни, регулярно вносять зміни, проте зневажливе ставлення до борців за волю України, що провадили її до 1991 року, як і шанобливе ставлення до різного роду терористів (закреслено) "бійців винищувальних загонів", працівникам КДБ та тих, що "брали безпосередню участь у бойових операціях по ліквідації ... незаконних формувань і груп на території колишнього Союзу РСР" лишаються незмінними. Да, на другому році Війни за незалежність держава Україна тим, хто "ліквідовував" вояків УПА, Лісових братів, борців за незалежність України, Польщі, Литви та інших, поневолених Московією народів, надає соціальні гарантії, як своїм захисникам. А тим, хто у складі тих "незаконних формувань" боровся за нашу і вашу свободу - ні. Бо ж формування незаконні. І ті, хто посмів підняти зброю супроти радянської влади в сучасній Україні не можуть бути реабілітовані.

 

1996 У Верховній Раді України

почато розгляд у першому читанні проекту нової Конституції України.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово:
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)