Міжнародний день пам'яток і визначних місць, в Україні з 1999 року відзначається як День пам'яток історії та культури.

 

1480 Народилась Лукреція Борджіа,

герцогиня Феррари, покровителька поетів і вчених. Дочка папи римського Олександра VI, сестра і політична соратниця Цезаре Борджіа.

 

1506 Розпочалося будівництво собору святого Петра у Римі,

католицького храму, який став найбільшою спорудою Ватикану та найбільшою християнською церквою у світі. Будівництво собору тривало 120 років - перший камінь було закладено за правління папи Юлія II, а освячення здійснив папа Урбан VIII у 1626 році. Таким чином, спорудження собору тривало 120 років за правління двадцяти пап римських.Архітекторами храму у різний час були такі митці як Рафаель Санті, Антоніо да Сангалло та Мікеланджело.

 

1521 Основоположник Реформації Мартін Лютер на Вормському конгресі відмовився зректися від своїх поглядів.

У відповідь імператор Священної Римської імперії Карл V підписав едикт, що велів заарештувати реформатора. Проте наказ виконати не вдалося - саксонський курфюст Фрідріх Мудрий надав Лютеру притулок у своєму палаці у Вартбурзі.

 

1558 У Стамбулі померла Роксолана (імовірно носила до полону ім'я Настя Лісовська), відома також як Гюрем Султан.

Українка, яка потрапила в полон та була продана в рабство, за кілька років стала дружиною османського султана Сулеймана Пишного, турецькою державною діячкою. Народила султану 5 синів, а також доньку Міхрімах. Посприяла сходженню на турецький престол свого сина Селіма II.

З ім'ям Роксолани пов'язано спорудження в Стамбулі та інших містах імперії багатьох історичних пам'яток. Гюрем своїм коштом будувала мечеті, школи, караван-сараї та кухні у Стамбулі, Едірне, Єрусалимі, Мецці й Медіні. Оспівана у літературі, образотворчому мистецтві, музиці та кіно. Постать Роксолани ще за життя привертали багато уваги, викликала суперечки та неоднозначні оцінки. Понині її образ лишається вельми популярним не лише в Україні, але й загалом в Європі і в самій Туреччині, де кілька років тому Гюрем знову стала головним персонажем телесеріалу.

Телевізійний проект, зйомки якого розпочалися у 2011 році, на українських телеканалах демонструвався під назвою  "Величне століття. Роксолана".

Ставши найдорожчим в історії турецького телебачення, серіал з успіхом транслювався також в Азербайджані, Казахстані, Чехії, Словаччині, Болгарії, Сербії, Албанії. Знятий почасти в реальних історичних інтер'єрах палацу Топкапи, "Величне століття" став, крім іншого, також першим східноєвропейським серіалом, який побачили глядачі США.

 

1840 Вийшло друком перше видання найвідомішого твору Тараса Шевченка "Кобзарь Т.Шевченка".

В цей день петербурзький цензор Корсаков підписав "квиток" на видачу книги з друкарні Є.Фішера. Твір був першою збіркою поета і став першою авторською збіркою в історії української літератури.

 

1846 Американець Роял Гаусс

запатентував телеграфний апарат.

 

1902 В Данії вперше в світі за відбитками пальців ідентифіковано злочинця.  

Дактилоскопія - дослідження конфігурації папілярних ліній на пучках пальців рук із метою встановлення ідентичності - нині широко використовується у криміналістиці. Метод ідентифікації людей за відбитками базований на унікальності малюнка шкіри. Заснований на ідеях англійця Вільяма Гершеля, що висунув в 1877 році гіпотезу про незмінність папілярного малюнка долонних поверхонь шкіри людини. У 1895 році інший англієць - антрополог Френсіс Гальтон, домігся введення дактилоскопії як методу реєстрації кримінальних злочинців в Англії, а невдовзі новацію запровадили і інші країни. Проте лише в 1902 році на основі дактилоскопії вперше було ідентифіковано злочинця та отримані результати використано як доказ.

 

1909 Ватикан

канонізував Жанну д'Арк.

 

1927 Народився Тадеуш Мазовецький,

польський політик, публіцист, активіст "Солідарності", прем'єр-міністр Польщі (1989-1990).

 

1946 У зв'язку зі створенням ООН

у Женеві оголошено про розпуск Ліги Націй.

 

1956 Народився Ерік Робертс,

американський актор, брат Джулії Робертс. Зіграв в українському фільмі "Аврора",  українському глядачеві також відомий за серіалами "CSI: Місце злочину" (Даніель Ларсон), "Мислити як злочинець: Поведінка підозрюваного" (Енді Армус).

 

1961 У Києві відбулася

демонстрація проти закриття Андріївської церкви.

 

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)