1507 Німецький картограф і географ Мартін Вальдземюллер назвав новий, нещодавно відкритий континент, Америкою - на честь Амеріго Веспуччі, дослідника Нового Світу.

Це один з небагатьох випадків, коли назву було дано не першовідкривачем, а картографом. Вальдземюллер просто надрукував тисячу примірників карт світу з назвою "Америка" поверх нового континенту.

 

1719 У Лондоні вийшов друком роман Даніеля Дефо

 

 

"Життя й дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, який прожив двадцять років у повній самотності на острові біля берегів Америки біля гирла річки Оріноко, куди його викинуло після корабельної аварії, під час якої весь екіпаж корабля, окрім нього, загинув; із викладом його несподіваного звільнення піратами; описані ним самим".

 

1792 Військовий інженер і композитор Клод Жозеф Руже де Ліль написав музику і текст "Воєнного маршу Рейнської армії".

З цією піснею на вустах 30 липня того ж року в Париж увійшов Марсельський добровольчий батальйон, після чого вона набула великої популярності.

 

 

Наступного року Конвент затвердив "Марсельєзу" в якості гімну революційної Франції.

 

1859 У Порт-Саїді під керівництвом французького інженера і дипломата Фердинанда Лессепса почалось будівництво Суецького каналу -

штучної водної магістралі довжиною 101 милю, що мала сполучити Середземне і Червоне моря. Важкі умови праці і епідемія холери не дали можливість завершити зведення каналу вчасно, і лише 17 листопада 1869 році, на чотири роки пізніше запланованого терміну, Суецький канал глибиною до 8 метрів, шириною по дну 24 метри і по поверхні води 70-100 метрів був урочисто відкритий для судноплавства.

 

1874 Народився Марконі Гульємо,

італійський радіотехнік, винахідник радіо, Нобелівський лауреат з фізики (1909).

 

1900 Народився Вольфганг Паулі,

швейцарський фізик-теоретик, один з основоположників квантової механіки, Нобелівський лауреат (1945).

 

1920 Розпочалась Польсько-радянська війна,

яка закінчилась підписанням 18 березня 1921 року Ризького миру і розділом України.

 

1935 Шерман Гіффорд та Томас Міллер, президент і віце-президент "American Telephone Company", сидячи в Нью-Йорку на відстані 15 метрів один від одного, здійснили першу навколоземну телефонну розмову.

Сигнал пройшов відстань у 23 тисячі миль через Сан-Франциско, острів Яву, Амстердам і Лондон.

 

1945 Зустріч на Ельбі біля міста Торгау радянських та американських військ.

Завершено оточення Берліна.

 

1954 Американський науково-дослідний центр компанії

"Bell telephone" оголосив про створення сонячних батарей.

 

1974 Офіцери з Руху збройних сил ("революція капітанів") повалили диктаторський режим Марселу Каетану.

Безкровна революція дозволила звільнити з тюрем Португалії політичних в'язнів і повернутись на батьківщину політичним емігрантам. Тимчасовим президентом став генерал Антоніу Рібейру ді Спінола, а вже 16 травня був сформований Тимчасовий уряд, котрий заявив про намір провести демократизацію країни і надати незалежність Анголі, Мозамбіку і Гвінеї-Бісау.

 

 

Згодом про ці події було знято фільм "Квітневі капітани"  

 

1990 Екіпаж космічного човника "Discovery", що стартував напередодні з мису Канаверал (Флорида), вивів на орбіту космічний телескоп Хаббл, давно очікувану космічну обсерваторію.

Задуманий в 1940-х роках, зпроектований в 1970-х, збудований в 1980-х, Хаббл має роздільну здатність, що вдесятеро перевищуває можливості наземних лабораторій і дає можливість проводити неспотворену земною атмосферою фіксацію астрономічних об'єктів. Телескоп розміром з автобус і вартістю півтора мільярда доларів працює на сонячній енергії і робить один оберт навколо Землі за 97 хвилин. Серед безлічі унікальних фотографій, отриманих за допомогою Хаббла, є поверхня Плутона, зіткнення комети з Юпітером, газові туманності і віддалені галактики.

 

1997 Росія відмовилась підписати конвенцію про заборону хімічної зброї,

посилаючись на відсутність коштів для знешкодження 40 тисяч тон зброї.

 

 2000 Комісія ООН з прав людини

засудила політику Росії в Чечні.

 

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)