1494 Народився Сулейман I Кануні (Пишний, Законодавець),

турецький султан з династії Османів, чоловік Роксолани (Насті Лісовської). За його правління Османська імперія досягла своєї найвищої могутності, завоювавши Белград, частину Угорщини, Закавказзя, Месопотамію, Аравію та Алжир.

 

1746 У битві біля Каллоден-Мора шотландські повстанці під керівництвом претендента на англійський престол Карла Едуарда Стюарта були розбиті англійськими військами,

на чолі яких стояв Вільям Август, брат англійського короля Георга ІІ. Це було останнє масове повстання католиків, що зберегли вірність династії Стюартів, проти Ганноверської династії, яка правила Великою Британією з 1714 року.

 

1771 Засновано обсерваторію Львівського університету.

Єзуїтський колегіум, бажаючи збудувати у Львові астрономічну обсерваторію, дістав від міста дозвіл на зруйнування "старої хвіртки" - одного з вхідних воріт до міста. Натомість колегіум обіцяв своїм коштом збудувати нову "хвіртку" разом із астрономічною обсерваторією, на що місто дало дозвіл додавши умову, щоб коли ця обсерваторія згодом не буде необхідною для використання з навчальною метою, повернути її місту.

 

1791 Народився Семюел Фінлі Бріз Морзе,

американський винахідник і художник. Всесвітньовідомим  Самюеля Морзе зробив винахід способу відтворення графічних знаків комбінацією крапок і тире - азбуки, названої на його честь Азбукою Морзе, відомої також як морзянка чи то пак Телеграфна абетка. Азбука Морзе не лише тривалий час була одним одним з основних способів передачі повідомлень на великі відстані, але й стала першим цифровим способом передачі інформації.

 

1865 Езра Корнелл і Ендрю Діксон Уайт заснували в Ітаці (штат Нью-Йорк) університетЗаняття в ньому розпочались через три з половиною роки,

а сьогодні в Корнельському університеті навчаються майже 20 тисяч студентів.

 

1906 У Петербурзі вийшов з друку перший номер щотижневика "Український вісник",

названого так за аналогією з першим щомісячним літературно-художнім, науковим та суспільно-політичним журналом на Лівобережжі, який виходив при Харківському університеті з 1816 по 1819 роки.

 

1940 За наказом Генріха Гімлера поблизу Освенцима (Польща) створено концентраційний табір Аушвіц.

Він став першим концтабором, призначеним для масового знищення людей.

 

1995 Верховна Рада прийняла постанову про заснування ордену Богдана Хмельницького.

Ухвалена Президентом Леонідом Кучмою 3 травня того ж року, ця відзнака стала першою державною нагородою незалежної України, призначеною для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.

 

2010 Попри багатотисячні вуличні протести, Верховна Рада України ратифікувала договір про продовження перебування Чорноморського флоту РФ в Україні до 2042 року в обмін на обіцянки про знижку ціни на газ ("за" - 236).

У сесійній залі спікера Литвина закидали яйцями. Щоправда він та його охорона виявилися дивовижним чином підготованими до цієї "несподіванки" - охорона не лише перебувала безпосередньо за спиною Литвина, але й мала напоготові парасольки, якими і убезпечила спікера від влучних пострілів сирими яйцями. Також опозиція задіяла під куполом кілька димових шашок і залила клеєм багато пультів для голосування, проте і ці заходи виявилися безрезультатними.

 

2014 Під час церемонії канонізації понтифіків, яка відбулася у Ватикані, Папа Римський Франциск

оголосив святими своїх попередників Івана XXIII і Івана Павла II.

Папа Римський Іван XXIII (Анджело Ронкаллі),

який помер у червні 1963 року, був беатифікований Іваном Павлом II 3 вересня 2000 року,

а самого Івана Павла II (Кароль Войтила),

який помер 2 квітня 2005 року, проголосив блаженним його наступник на папському престолі Бенедикт XVI за рекордний термін - уже 1 травня 2011 року.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)