1686 Опублікований перший том

фундаментальної праці Ісаака Ньютона "Принципи".

 

1906 Народився Курт Гедель,

австрійський логік і математик, приват-доцент Віденського університету (1933-1938). Народився майбутній вчений у Брюнне (нині місто Брно, Чехія). Закінчив Віденський університет, де захистив докторську дисертацію. В 1940 році емігрував до США. З 1953 року обіймав посаду професора Прінстонського інституту перспективних досліджень, був членом Національної Академії наук США та Американського філософського товариства.

Найвідоміше досягнення Геделя  це сформульовані й доведені ним теореми про неповноту, опубліковані 1931 року. Теореми Геделя стосувалися перш за все формальної системи, яка описує основу основ математики - формальної арифметики. Перша теорема стверджує: якщо формальна арифметика несуперечлива, то вона неповна. Друга теорема стверджує: несуперечливість формальної арифметики не може бути доведена засобами самої формальної арифметики. Результатом його роботи стало усвідомлення того, що будь-яка досить потужна несуперечлива система необхідно неповна. Більше того, така неповнота має принциповий характер, її не можна усунути поступовим приєднанням до системи нових аксіом. Узагальнюючи це твердження можна сказати, що будь-яка мова, досить "потужна" для визначення натуральних чисел (наприклад, логіка другого порядку чи українська мова), є неповною, тобто містить висловлювання, які не можна ані довести, ані заперечити з аксіом мови. Доведені Геделем теореми мають широкі наслідки як для математики, так і для філософії (зокрема, для онтології й філософії науки).

 

1868 Народився Георгій Вороний,

український математик, професор Варшавського університету.  Народився в селі Журавка, нині Варвинського району Чернігівської області, після завершення навчання у Прилуцькій гімназії продовжив освіту у Петербурзькому університеті. Після захисту дисертації (1894) був призначений  професором Варшавського університету.

Найвизначнішими для розвитку науки стали дві останні великі монографії вченого, опубліковані у 1908-1909 роках,  в яких було закладено основу нової галузі математики - геометрії чисел.

Термін "Діаграма Вороного" був введений в теоретичну комп'ютерну науку в середині 1970-х років. З того часу цей об'єкт став настільки широко поширеним в дослідженнях, пов'язаних з геометричними алгоритмами, що деякі фахівці датують народження обчислювальної геометрії саме цією подією.

Справжнє значення започаткованих Вороним нових напрямків у галузі теорії чисел розкривається лише в наш час, з розвитком комп'ютерної графіки, молекулярної біології, радіаційної фізики, космології, творенням штучного інтелекту. Нині дослідження з діаграм Вороного проводяться практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, в країнах Південної Америки, Японії, Китаї, Гон-Конгу, Австралії, Новій Зеландії. У  Сеулі (Корея) існує Дослідницький центр з діаграм Вороного.

З 2004 року в різних країнах світу проводяться щорічні міжнародні конференції, присвячені узагальненням діаграм Вороного та їх використанню.

 

1919 На Паризькій мирній конференції прийнято рішення про створення Ліги Націй

- організації, покликаної сприяти міжнародному співробітництву і запобігати збройним конфліктам. Того ж дня було затверджено Статут Ліги. У 1946 році Ліга Націй була офіційно розпущена у зв'язку зі створенням ООН.

 

1920 Азербайджан окупувала Червона Армія

і встановила владу більшовиків.

 

1943 У Львові створена 14-а гренадерська дивізія Ваффен-СС "Галичина".

Протягом двох місяців до неї записалось 84 тисячі добровольців при необхідних 12 тисячах. У листопаді 1943 року було додатково призвано ще 6 тисяч чоловік.

 

1947 О 4-й ранку оперативною групою військ "Вісла" розпочато виселення українців з південно-східних регіонів Польщі на західні та північні території, які раніше входили до складу Німеччини.

В цей же час відділи НКВС і чехословацької армії заблокували східні і південні кордони Польщі від Бреста до Нового Сончу.

 

1956 Народився Володимир Литвин,

Голова Верховної Ради України ( 2002 - 2006; 2008 - 2012), голосував за "диктаторські закони" 16 січня 2014 року, неодноразово звинувачувався у плагіаті. Заслужений діяч науки і техніки України (1998), Герой України (2004), доктор історичних наук, професор, дійсний член Національної академії наук України, народний депутат України.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)