305 Римський імператор Діоклетіан (~245-316) зрікся імператорської влади. 

Діоклетіан став імператором у 284 році. За час правління він провів ряд важливих реформ, серед іншого запровадивши співправління, так звану тетрархією, та ухвалив рішення, що це правління триватиме двадцять років.  Після того, як цей термін минув Діоклетіан добровільно відмовився від влади. Решту свого життя він провів на узбережжі Далмації. Палац імператора наймогутнішої імперії світу, в якому він провів останні роки життя після зречення від влади, розташований у в сучасній Хорватії і нині є пам'яткою ЮНЕСКО.

 

1006 Спалах

наднової зірки  SN 1006.

 

1497 Мученицькою смертю від татар загинув митрополит Київський Макарій.

Нетлінні мощі святого покояться у Володимирському соборі.

 

1543 У Нюрнберзі вийшла друком книга польського астронома Миколая Коперника "Про обертання небесних сфер",

у якій було сформульовано принципово новий спосіб розуміння небесної механіки.

 

1576  Відбулась коронація на польський престол трансільванського князя Стефана Баторія.

Цього ж дня він одружився з Анною, дочкою колишнього польського короля Сигизмунда II. Баторій став другим обраним королем Польщі. Його було обрано на престол 14 грудня 1575, після повернення Генріха Валуа (першого обраного польського короля) до Франції.

 

1682 Людовик XIV урочисто

відкрив Паризьку Обсерваторію.

 

1707 Набув чинності "Акт про Унію", прийнятий протягом 1706 і 1707 років парламентами Англії і Шотландії, що об'єднав Англію, Уельс та Шотландію в єдину державу - Королівство Великобританія.

Об'єднались і парламенти Англії та Шотландії у єдиний парламент Великої Британії, через що в англійській історіографії іноді Акт згадується як "Союз парламентів".

 

1836 Прем'єра п'єси Миколи Гоголя "Ревізор" відбулася в Александринському театрі Санкт-Петербурга.

Незважаючи на схвальний відгук імператора Миколи I, що був присутній на прем'єрі, комедія Гоголя спочатку була заборонена і отримала дозвіл до постановки на російській сцені лише після апеляції. Сам Гоголь був розчарований петербурзькою постановкою і відмовився брати участь у підготовці московської прем'єри.

 

1840  У Великобританії надруковано дві перші в світі поштові марки: чорна однопенсова і синя двопенсова з профілем королеви Вікторії.

   

6 травня марки почали офіційно використовувати поштові служби Великої Британії. Автором ідеї використання марок для оплати поштових послуг був англійський винахідник та реформатор Роуленд Хілл, якого вважають автором не лише поштової, але й освітньої реформи у Великобританії.

 

1851 У Лондоні, в Кришталевому палаці відбулось відкриття першої Всесвітньої виставки,

присвяченої досягненням техніки і культури. "Велика виставка", як її часто називають, була ідеєю принца Альберта, чоловіка королеви Вікторії, і стала першою міжнародною виставкою мануфактурного виробництва. Вона вплинула на розвиток  багатьох аспектів життя суспільства, включаючи мистецтво і дизайн, освіту, міжнародну торгівлю і стосунки, і навіть туризм.

Починаючи з Паризької виставки 1878 року під час роботи всесвітніх виставок почали проводити конгреси, присвячені найважливішим світовим проблемам. Саме під час паризької виставки 1878 року відбувся перший літературний конгрес, який ухвалив міжнародну угоду про авторські права та літературу. Не менш важливими були і електротехнічні конгреси, що проводились під час роботи виставок. Зокрема, на Третьому електротехному конгресі, що проходив у рамках всесвітньої виставки 1893 року в Чикаго, були прийняті міжнародні електротехнічні одиниці, такі як - Ом, Ват, Джоуль, Вольт. Починаючи з Всесвітніх виставок, чи як нині їх частіше називають, ЕКСПО, що відбулися в 1967 році в Монреалі і в 1970 році в Осаці їх організатори змінили основний наголос з досягнень окремих країн на вирішення світових проблем, що виникають перед людьми. Перш за все, таких, як екологія, урбанізація, глобальне потепління і так далі. Кожна країна, що бере участь у форумі, у своїй експозиції відображає своє бачення проблеми і те, як вона вирішується в цій країні.

 

1899 У продаж вперше надійшов аспірин.

Спочатку він продавався у вигляді порошка, а з 1904 року - у формі таблеток.

 

1920 Народилась Нонна Копержинська,

українська актриса театру і кіно ("Щорс", "Сватання на Гончарівці", "За двома зайцями", "Королева бензоколонки"); народна артистка України (1967).

 

1921 Відкрито першу в Україні й на всіх теренах контрольованих Московією поштово-пасажирську авіалінію "Москва-Орел-Харків".

Рейси здійснювалися на літаку "Ілля Муромець".

 

1931 У Нью-Йорку пройшла офіційна церемонія відкриття найвищої у світі будівлі - 102-поверхового "Емпайр Стейт Білдінг", збудованої за проектом архітектора Вільяма Лема всього за один рік.

Зведена на розі 34-ї вулиці і 5-ї авеню будівля вартістю 40 мільйонів доларів залишалась найвищою у світі до 1972 року, коли в Мангеттені було збудовано башти Міжнародного торгового центру.

 

1945 В Берліні над Рейхстагом

українцем лейтенантом Олексієм Берестом було піднято радянський прапор.

 

1945 Народився Василь Зінкевич,

український співак, народний артист України, лауреат Шевченківської премії (1994), Герой України (2009).

 

1966 Студент Георгій Москаленко і робітник Віктор Кукса вночі встановили жовто-блакитний прапор на даху головного корпусу Київського інституту народного господарства.

Їх реабілітували лише у 2007-му.

 

1998 Колишній руандійський прем'єр Жан Камбанда

визнаний судом винним у геноциді проти народності тутсі, що мав місце в 1994 році і привів до загибелі більше півмільйона людей.

 

2004 Найбільше розширення в історії ЄС:

членами Європейського Союзу стали Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина та Чехія.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)