1758 Народився Максиміліан Робесп'єр,

французький адвокат, лідер і жертва Великої Французької революції, ідеолог терору.

 

1856 Народився Зигмунд Фрейд (Фройд),

австрійський лікар-психіатр, психолог, основоположник психоаналізу ("Тлумачення снів", "Тотем і табу", "Я і воно").

 

1868 Народився Гастон Леру,

французький письменник, класик пригодницького, детективного і містичного роману ("Привид опери").

 

1889 Відкриття в Парижі Всесвітньої виставки.

Паризька виставка 1889 року увійшла в історію як така, що подарувала людству вежу Густава Ейфеля. Ейфелева вежа була зведена як тимчасова споруда та використовувалася як символ і вхідна арка виставки, що тривала з 6 травня до 31 жовтня 1889 року. За шість місяців роботи виставки подивитися "залізну даму", як швидко охрестили вежу, прийшли понад 2 мільйони відвідувачів.

Нині їх кількість продовжує зростати на більш ніж 5 мільонів осіб на рік. Вежа одразу виявилася настільки популярною, що протягом року вдалося відшкодувати три чверті всіх витрат на її будівництво. На час закриття виставки на вежі встановили радіоантени: так витвір інженера Ейфеля з тимчасової споруди перетворилась на постійну, а згодом - на один з основних символів Парижа та найбільш відвідуваний туристичний об'єкт світу.

 

1902 Народилась Олександра Деревська,

мати-героїня України, яка усиновила 48 дітей.

 

1904 Народився Гаррі Едмунд Мартінсон,

шведський поет і прозаїк ("Кочівник", "Кропива цвіте", "Аніара"), лауреат Нобелівської премії (1974).

 

1915 Народився Орсон Веллс,

американський кінорежисер, сценарист, лауреат премії "Оскар" ("Громадянин Кейн", [1941]).

 

1937 У штаті Нью-Джерсі (США) при приземленні вибухнув найбільший у світі німецький трансатлантичний цепелін-велетень, дирижабль LZ 129 "Гінденбург", через що загинуло 35 людей (13 пасажирів та 22 чоловіка обслуги).

Ця подія поклала кінець ері дирижаблів. Цепелін мав розмір понад 240 метрів завдовжки та важив 242 тони.

 

1953 Хірург Джон Гіббон з Філадельфії вперше успішно провів операцію на відкритому серці

з використанням апарату штучного кровообігу, який від створював з 1931 року.

 

1987 На літаку Ан-124

встановлено світовий рекорд дальності перельоту по замкнутому маршруту (20150,92 км).

 

1991 Український легкоатлет Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках з жердиною.

За весь час своєї спортивної кар'єри Сергій Бубка 35 разів ставав рекордсменом світу і в результаті був занесений до Книги рекордів Гіннеса за найбільшу кількість світових досягнень у легкоатлетичному спорті. У це важко повірити, але встановлений 31 липня 1994 року рекорд Сергія Бубки для змагань на відкритому повітрі досі є чинним. Вже понад 21 рік.

 

1994 За участі королеви Великобританії Єлизавети II і президента Франції Франсуа Міттерана відбулося урочисте відкриття тунелю під Ла-Маншем між Францією й Англією.

Євротунель було задумано на початку ХІХ століття - ідею його будівництва в 1802 році запропонував французький інженер Альбер Матьє-Фав'є. За його задумом тунель мав використовуватися для сполучення двох країн за допомогою кінних екіпажів, а освітлюватися за допомогою масляних ламп.

У 1875 році французький і англійський парламенти прийняли постанову про будівництво тунелю, вже для залізничного сполучення. Роботи з його спорудження розпочались у 1881 році, однак через два роки були зупинені. На той час було прорито близько двох тисяч метрів з кожного боку.

Поновили будівництво лише наприкінці 1987 року, коли землепрохідні щити запрацювали з обох боків тунелю. За участі 13 тисяч робітників та інженерів за сім років з похибкою 35,8 см по горизонталі і 5,8 см по вертикалі французькі та британські будівельники збудували тунель, зустрілившись 1 грудня 1990 на глибині 40 м від дна протоки. Наступні кілька років пішли на завершення облаштування тунелю. Тим часом країни мусили ще щось зробити з видобутою під час будівництва породою. І якщо французи змішували її з водою і отриману пульпу викидали в море, то британці, на долю яких припала більша частини з 8 мільйонів кубометрів видобутої породи, збудували з неї штучний мис Шекспіра

площею 36 гектарів, на якому розбили парк.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)