День Європи - свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу. Дата затверджена на саміті в Мілані у 1985 році. День обрано не випадково: таким чином у країнах ЄС було вирішено увічнити день проголошення Декларації Шумана. В цей день у 1950  році було оприлюднено пропозицію міністра закордонних справ Франції Робера Шумана

щодо об'єднання під єдиним керуванням вугільних і сталеплавильних ресурсів передовсім Франції та Німеччини, а також інших європейських країн, і створення Європейської спільноти з вугілля та сталі. Декларація Шумана заклала підвалини європейської інтеграції. Відтак 9 травня вважається днем народження Європейського Союзу та святкується як День Європи.

 

1865 Президент США Ендрю Джонсон офіційно оголосив про завершення Громадянської війни,

яка тривала чотири роки і забрала життя понад 600 тисяч американців.

 

1871 Народився Володимир Гнатюк,

український фольклорист, етнограф, літературознавець, видавець, організатор науки, академік Української академії наук.

 

1874 Народився Говард Картер,

британський археолог, перший дослідник гробниці Тутанхамона. 4 листопада 1922 команда Картера, що проводила розкопки в Долині царів в Єгипті, виявила сходи, які вели до гробниці. При подальшому обстеженні виявилося, що гробниця Тутанхамона одна з небагатьох, що збереглися неторканими і є найбільш збереженою з тих, які будь-коли знаходили.

 

1883 Народився Хосе Ортега-і-Гассет,

іспанський філософ ("Роздуми про Дона Кіхота", "Дегуманізація мистецтва", "Історія як система").

 

1890 Народився Кирило Осьмак,

український громадський і політичний діяч. Президент Української головної визвольної ради (1944). Як член партії соціалістів-революціонерів входив до Центральної Ради (1917 - 1918). Після ІІ Світової війни - заарештований, ув'язнений, загинув у тюрмі в 1960 році.

 

1901 В Мельбурні на своє перше засідання

зібрався австралійський парламент.

 

1913 На екрани Франції вийшов фільм "Фантомас" - перша екранізація пригод знаменитого злочинця. Персонаж, ім'ям якого названо фільм - геніальний зловмисник, що приховує свою особу, соціопат і за сумісництвом один з найвідоміших негативних персонажів французької літератури та кіно. Фантомаса створили французькі письменники Марсель Аллен та П'єр Сувестр у 1911 році. Персонаж так припав до вподоби читачам і  глядачам, що після появи перших фільмів ще неодноразово з'являвся на екранах.

Найбільшу популярність Фантомасу принесли фільми режисера Андре Юнебеля. Його трилогія з Жаном Маре у ролі Фантомаса і Фандора та Луї де Фюнесом у ролі комісара Жюва і досі користується популярністю. Ці фільми зняті у жанрі комедії і, на противагу похмурим оригіналам, фантасмагоріям з елементами хоррору, є, власне, пародією на фантомасіаду та бондіану.

 

Загадковий Фантомас полонив серця багатьох і продовжує впливати на культуру сучасності - на початку минулого року український письменник Юрій Андрухович презентував у Києві нову збірку есеїв "Тут похований Фантомас". Попри категоричність назви смерть Фантомаса, який загальновідомий саме як видатний містифікатор, лишається не підтвердженою.

 

1924 Народився Булат Окуджава,

радянський поет грузинського походження, композитор, прозаїк і сценарист.

 

1955 Федеративна Республіка Німеччина

увійшла до складу НАТО.

 

1974 У Палаті представників Конгресу США почались слухання про імпічмент президента Річарда Ніксона

у зв'язку із Вотергейтським скандалом. Лише добровільна відставка дозволила Ніксону припинити процедуру імпічменту.

 

1974  В Празі відкрито першу лінію метрополітену

- він з'єднав 9 станцій на відстані понад 6 кілометрів.

 

2004 Теракт на стадіоні "Динамо" в Грозному:

внаслідок вибуху загинуло понад 30 осіб, у тому числі проросійський президент Чечні Ахмад Кадиров.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)