868 Китайський монах виготовив "Діамантову сутру". Це найдавніший з нині відомих точно датований друкований документ, що дійшов до наших днів. Сувій завдовжки 4,8 метри придбав археолог Марк Аурель Стейн у ченця в печерах Могао, поблизу Дуньхуан, де знаходилася величезна бібліотека рукописів. Сталося це двісті років тому, під час експедиції, що відбулася у 1906-1908 роках. Відтоді було знайдено чимало давніх рукописів, проте серед точно датованих книг не виявилося жодної друкованої, чий вік був би більшим, ніж у Діамантової сутри. Нині Діамантова сутра зберігається у архіві Британської бібліотеки.

Сувій було виготовлено методом силографії або ж деревориту - відтиску вирізбленого на дошці малюнку на папері. Дереворит є найдавнішим методом друку, який продовжили використовувати для виготовлення гравюр і після винайдення друкарського верстату. В Україні дереворит користувався великою популярністю, широкого розповсюдження набув з XIV століття. Серед найвідоміших українських майстрів ксилографії Федір дереворитник та Ніл Хасевич.

 

1720 Народився Карл Фрідріх Ієронім фон Мюнхгаузен,

німецький барон, який після служби в армії московитів і повернення на батьківщину в Гановер прославився розповідями неймовірних історій, що ніби-то відбулись з ним під час воєнних походів.

Завдяки професору й літератору Еріху Распе, який нарік ім'ям Мюнхгаузена свого літературного персонажа, зробивши його прозивним на позначення хвалька і брехуна, барон увійшов в історію та літературу. Сам Карл Фрідріх Ієронім фон Мюнхаузен, який справді був великим вигадником, видав книжку "Керівництво для веселунів" (1781).

 

1811 У Сіамі (Таїланд) народилися зрощені близнюки Чанґ і Енґ Бункери,

що дали назву у подальшому "сіамським близнюкам".

 

1864 Народився Етель Ліліан Войнич,

англійська письменниця ("Овід", "Перервана дружба", "Скинь взуття своє"), перекладач. Опанувавши наприкінці 1890-х років українську мову перекладала народні пісні, твори українських письменників. Її переклад останнього віршу шевченкової збірки "Три літа", відомого як "Заповіт", вважається найдосконалішим з усіх дотепер відомих двадцяти двох англомовних тлумачень.

 

1888 Народився Ірвінг Берлін (Ізраїль Бейлін),

американський композитор, написав біля 900 пісень, багато мюзиклів; лауреат премії "Оскар" ("Біле Різдво" [1954]).

 

1904 Народився Сальвадор Далі,

іспанський художник-сюрреаліст.

 

1907 В Києві засновано

Українське наукове товариство.

 

1912 Народився Михайло Стельмах,

український письменник ("Кров людська - не водиця", "Правда і кривда").

 

1918 Народився Річард Філліпс Фейнман,

американський фізик-теоретик, один з основоположників квантової електродинаміки, Нобелівський лауреат (1965).

 

1920 Рада Оксфордського університету

дозволила жінкам отримувати освіту у своїх навчальних закладах.

 

1924 Народився Ентоні Х'юіш,

англійський астроном; перший астроном, що став лауреатом Нобелівської премії з фізики (1974), відкрив пульсари, космічні джерела імпульсного випромінювання (1967).

 

1927 У США створено Академію кіномистецтв

- громадську організацію професіоналів для розвитку кінематографу. Ініціатива створення Академії належала главі компанії "Метро-Голдвін-Маєр" (MGM) Луїсу Маєру. Сьогодні Академія об'єднує більше шести тисяч професіоналів кіноіндустрії і відома щорічним врученням однієї з найпрестижніших нагород у світі кіно - премії "Оскар". Номінації за якими вручалася премія у різні роки неодноразово змінювалися, проте традиційно вважаються найпрестижнішими категоріми так звана "Велика п'ятірка": Кращий фільм, Кращий режисер, Кращий актор, Краща актриса і Кращий сценарій.

 

1945 Радянський уряд ухвалив створити додатково

100 фільтраційних таборів для осіб, які перебували в німецькому полоні.

 

1949 Ізраїль став 59-м членом ООН

і перемістив свою столицю в Тель-Авів.

 

1981 Народилась Надія Савченко,

українська військова, громадська і політична діячка, штурман-оператор вертольота Мі-24 16-ї окремої бригади армійської авіації Сухопутних військ Збройних Сил України, старший лейтенант, народний депутат України (2014), делегат Парламентської асамблеї Ради Європи, Герой України (2015), заручница Москви (з 2014 року).

 

1995 Почався дводенний офіційний візит президента США Білла Клінтона до Києва

- перший візит глави Сполучених Штатів у незалежну Україну.

 

1998 У Франції відкарбовано

перші монети нової європейської валюти євро.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)