1501 Амеріго Веспуччі відправився в подорож на Захід,

у ході якої з'ясував, що Колумб відкрив новий континент.

 

1572 Римським папою став Григорій XIII (Уго Бонкомпаньї).

Увійшов в історію запровадивши в усіх католицьких країнах розроблений Луїджі Ліліо та Христофором Клавдієм календар, відомий як Григоріанський. Календар був запроваджений папською буллою 24 лютого 1582 року. Реформа календаря ліквідувала двотижневе відставання юліанського календаря відносно сонячного року. Високосні роки, коли місяць лютий нараховує 29 днів, встановлювалися рідше (відтепер не були високосними роки, кратні 100, але не кратні 400, наприклад, 1700, 1800, 1900). Для розуміння змін у календарі, підготовки та проведення його реформи Григорій XIII у 1578 році наказав збудувати вежу для астрономічних спостережень і заснував Ватиканську обсерваторію. Також з ініціативи Григорія XIII в Римі з'явилося два навчальні заклади (колегії). Одна з них отримала пізніше назву Григоріанського університету.

 

1849 Народився Панас Мирний,

український письменник ("Хіба ревуть воли, як ясла повні?", "Повія") та драматург.

 

1857 Народився Рональд Росс,

англійський бактеріолог, який виявив зв'язок між малярією й комарами, що дало можливість знайти способи боротьби з цим захворюванням, лауреат Нобелівської премії (1902).

 

1865 В Одесі відкрито третій в Україні університет

- Новоросійський, сьогодні - Національний університет імені Мечникова.

 

1882 Народився Жорж Брак,

французький живописець, один із засновників кубізму.

 

1913 Відбувся політ першого у світі 4-моторного літака "Гранд", відомого також як "Руський витязь"

конструкції українського авіаінжинера Ігоря Сікорського. Вага літака (близько 5 тонн) була вчетверо більшою за вагу найбільшого на той час аероплана. Цей літак відіграв величезну роль в розвитку світової авіації. Він послужив прототипом для всіх важких літаків з розташованими в ряд на крилі двигунами.

 

1937 Народився Роджер Желязни,

американський письменник-фантаст польського походження ("Хроніки Амбера").

 

1950 В англійському Сільверстоуні пройшла перша гонка першого чемпіонату "Формули-1".

Нині чемпіонат світу у класі Формула-1 відбувається щороку і складається з Гран-прі, або етапів, які проводяться на спеціально споруджених трасах, або підготовлених вулицях міста. Наприкінці сезону, за підсумками всіх гонок визначається переможець чемпіонату. У Формулі-1 змагаються як окремі пілоти, так і команди. Пілот-переможець отримує титул чемпіона світу, а команда-переможець отримує Кубок конструкторів. Формула-1 має глобальну телевізійну аудиторію близько 527 мільйонів глядачів, що робить цей спорт найпопулярнішим міжнародним змаганням у світі.

 

1950 Народився Стіві Вандер (Стівленд Морріс),

 

 

американський співак і композитор, лауреат 16 нагород "Гремі", лаурет "Оскара" (за пісню з фільму "Жінка в червоному", [1984]).

 

1963 Народився Олександр Кривенко,

український журналіст і громадський діяч, редактор львівських газет "Поступ" і "Post-Поступ". Загинув у 2003 році в автокатастрофі. У пам'ять про Кривенка щороку 13 травня присуджують премію його імені "За поступ у журналістиці". В Українському католицькому університеті щороку відбувається "Лекція Свободи" пам'яті Олександра Кривенка.

 

1989 Близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінській площі Тяньаньмень,

вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)