1571 Війська кримського хана Девлет Герая захопили Москву і за три години спалили її вщент.

За результатами походу московський цар Іван Грозний став данником Кримського ханства.

 

1819 Народилася королева Вікторія, яка правила Великою Британією з 1837 по 1901 рік.

Час її правління іменують "золотим століттям Великобританії". Королева була видатним дипломатом, а там де дипломатія не працювала на допомогу приходив славетний британський флот. Найбільший у світі, з найсучаснішим озброєнням він дозволив розширити колоніальні володіння імперії до найбільших розмірів, зібравши під короною 40 країн. В числі військових перемог королеви Вікторії також розгром московського флоту на Чорному морі та перемога у Кримській війні. Ця війна закінчилася у 1856 році Паризьким миром, який позбавив Московію права мати військовий флот на Чорному морі, а також фортеці й прибережні арсенали. Москва також публічно відмовилася від претензій на Молдавію, Валахію та південну Бессарабію.

Але не лише військовими перемогами позначений час правління королеви Вікторії. В 1851 році у Лондоні відбулася Перша Всесвітня виставка, на якій були зібрані досягнення передової думки з багатьох країн світу. Представлені в Кришталевому палаці експонати дали поштовх не лише творам Жуля Верна, але й реальному науково-технічному прогресу. Новаторство торкнулося всіх сфер життя - від перших у світі електродвигунів до бутерброда лорда Сендвіча. Англія за правління королеви Вікторії впевнено посідала місце центру тогочасног світу.

Правління королеви тривало 63 роки і було одним з найдовших в світовій історії. Лише троє чоловіків посідали престол більш тривалий термін: Людовік XIV у Франції (72 роки), князь Ліхтенштейну Йоханн II (71 рік) та імператор Австро-Угорщини Франц-Йосиф (67 років). Лише торік, 9 вересня 2015 року, королева Вікторія поступилася тривалістю правління Єлізаветі ІІ, яка стала найдовше правлячим монархом Сполученого Королівства, побивши рекорд своєї прабабці.

 

1844 Американський художник Семюел Морзе надіслав з Вашингтона депешу, яка стала першою в історії телеграмою.

З підвалу Капітолію у Вашингтоні Самюель Морзе на апараті власної конструкції "відстукав" повідомлення зі словами "What hath God wrought" ("Що творить Бог"). У Балтиморі депешу прийняв Альфред Вейл, винахідник пристрою для запису, розшифровки і друкування телеграфних повідомлень. Так розпочала роботу перша в світі телеграфна лінія. За рік, у травні 1845, вже була створена компанія (Magnetic Telegraph Company) для побудови ліній між Вашингтоном, Нью-Йорком, Філадельфією, Бостоном і Новим Орлеаном.

 

1881 Народився Олександр Богомолець,

український патофізіолог. Основоположник української школи патофізіології, ендокринології і геронтології, організатор української науки. Дійсний член (з 1929) і президент (з 1930) української Академії наук.

 

1918 Правописна комісія при міністерстві освіти ухвалила "Найголовніші правила українського правопису"

за редакцією голови комісії Івана Огієнка.

 

1940 У Вашингтоні за участі понад 800 делеґатів від 188 міст створено Український конгресовий комітет Америки,

безпартійну неприбуткову організацію, яка репрезентує українську громаду Сполучених Штатів.

Керівними органами УККА є конгреси українців Америки, що відбуваються раз на 4 роки, президія й екзекутива, крайова рада (раніше - політична рада), контрольна комісія і громадський суд. Комітет є членом Світового конгресу українців.

 

1941 Народився Боб Ділан (Роберт Аллен Циммерман),

американський рок-співак, поет, композитор, лауреат премії "Греммі" ("Gotta Serve Somebody" [1980]), актор ("Пет Геррет і пацан Біллі", "Реналдо і Клара"); член Залу слави рок-н-ролу (1988); лауреат "Пожиттєвої Нагороди Греммі" (1991).

 

1956 В Лугано пройшов перший конкурс пісні Євробачення,

в якому брали участь 14 представників семи країн Європи.

 

1964 Народився Олег Скрипка,

український музикант, вокаліст, композитор, лідер гурту "Воплі Відоплясова".

 

1973 Народилась Руслана (Лижичко),

українська співачка; переможець "Євробачення-2004".

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)