996 У Києві освячено першу в Русі кам'яну церкву в ім'я Пресвятої Богородиці (Десятинна церква),

зведену за наказом князя Володимира на місці смерті Федора Варяга і його сина Іоанна, перших руських мученників за віру.

 

1630 Тарасова ніч - переможний бій українського козацького війська з польською армією

під командуванням коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського біля Переяслава під час повстання 1630 року під проводом Тараса Федоровича (Трясила).

В травні Тарас Федорович зосередив основні повстанські сили (біля 30 тис. чол.) у Переяславі. Польське коронне військо чисельністю понад 12 тис. чол., підійшовши до міста, розпочало запеклі бої, що тривали два тижні. Під час однієї з вилазок козаки повністю знищили так звану золоту роту, яка складалася з родовитих шляхтичів. Великого поширення набули партизанські дії покозаченого люду. 25 травня після кількагодинного кровопролитного бою козацькі полки вщент розгромили польські підрозділи та захопили обоз. У битві загинуло кілька тисяч жовнірів. Тарас Шевченко присвятив цим подіям поему "Тарасова ніч".

 

1660 В Англії відновлено монархію - король Карл II Стюарт висадився у Дуврі і через чотири дні прибув до Лондона.

Ця подія стала можливою після підписання Бредської декларації, якою король амністував прихильників Парламенту і визнавав церковні та економічні зміни, що відбулись в Англії з 1649 року.

 

1787 У Філадельфії під керівництвом Джорджа Вашингтона зібрався Конституційний конвент,

щоб створити Конституцію США.

 

1810 У Буенос-Айресі відбулася Травнева революція.

Події, що тривали протягом травня призвели до відставки віце-короля Ріо-де-ла-Плати (колонія Іспанії) і утворення Першої хунти. З Травневої революції розпочався процес утворення держави Аргентина, незалежність якої було офіційно проголошено 9 липня 1816 року.

 

1889 Народився Ігор Сікорський,

український та американський авіаконструктор, розробник перших гелікоптерів.

 

1895 На Тайвані проголошено Республіку Формози (Тайванська республіка, перша в Азії демократична країна)

із президентом Тан Цзинсуном на чолі.

 

1905 Народився Олександр Корнійчук,

український письменник-драматург ("Загибель ескадри", "Платон Кречет").

 

1907 В засіданні парламенту Фінляндії вперше у світі взяли участь жінки.

Право обирати і бути обраним було надане жінкам Фінляндії у 1906 році і на виборах 1907 року до парламенту було обрано 19 жінок (з 200 депутатських місць).

 

1918 Гетьман Павло Скоропадський

затвердив Закон про тимчасове поширення української державної влади на деякі суміжні території Росії.

 

1936 Розпочався суд над членами ОУН з приводу вбивств ними комісара консульства СРСР у Львові Майлова (22 жовтня 1933 р.), директора Львівської академічної гімназії Івана Бабія (25 липня 1934 р.) та студента Якова Бачинського, а також нездійсненого замаху на підкомісара львівської тюрми Кособудзького.

Цей суд, відомий як "Львівський процес", став продовженням процесу Варшавського. Обвинувачення були пред'явлені 27 осібам: половина з них були засуджені ще на Варшавському процесі на чолі зі Степаном Бандерою. Натомість перед судом під час Львівського процесу постало набагато більше людей і навіть деякі свідки процесу Варшавського (наприклад, Віра Свєнціцька).

Степан Бандера в ході процесу обгрунтував усі замахи: Майлова було вбито в помсту за голодомор 1932-33 років, Бабія - за співпрацю з поляками, Бачинського - за те, що він був агентом польської поліції, а Кособудзького хотіли вбити за жорстокі розправи над українськими в'язнями. На Львівському процесі підсудних захищали 12 найкращих галицьких адвокатів, зокрема Євген Давидяк, Степан Шухевич, Володимир Старосольський. Суд тривав більше місяця і завершився винесенням вироку 26 червня 1936 року. Степана Бандеру і Романа Мигаля було засуджено до довічного тюремного ув'язнення, інші обвинувачувані були також засуджені до тривалих термінів ув'язнення. Попри те, що процес суттєво послабив керівний склад ОУН він також привернув увагу всього світу до ситуації на українських землях під владою Польщі. Водночас у суспільстві значно зріс авторитет ОУН, зокрема через гідну поведінку на процесі її провідних членів.

 

1953 У Х'юстоні (штат Техас)

почав працювати перший некомерційний освітній телеканал.

 

1968 У місті Сент-Луїс, штат Міссурі, відбулось офіційне відкриття меморіалу "Ворота на захід",

який, маючи висоту 192 метри, є найвищим пам'ятником на теренах США. У ясний день видимість з його оглядового майданчика складає 50 кілометрів.

 

1977 На екрани кінотеатрів США

вийшов фільм Джорджа Лукаса "Зоряні війни" Джорджа Лукаса.

 

1996 У Києві на Михайлівській площі відкрили відновлений пам'ятник княгині Ользі, святому Андрію Первозванному, просвітникам Кирилові та Мефодію.

Пам'ятник був споруджений у 1911 році за проектом скульптора Івана Кавалерідзе і зруйнований у 1919.

 

2012 Американський космічний апарат "Dragon", розроблений компанією SpaceX з Каліфорнії, пристикувався до Міжнародної космічної станції

і став першим комерційним космічним арпаратом, який здіснив перевезення вантажу на навколоземну орбіту.

 

2014 В Україні відбулися дострокові президентські вибори, проведені у зв'язку з усуненням 22 лютого 2014 року Верховною Радою з поста Президента Віктора Януковича. Вже у першому турі виборів переміг Петро Порошенко.

За офіційними даними він набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні, Юлія Тимошенко - 12,81%, Олег Ляшко - 8,32%, Анатолій Гриценко - 5,48%; явка виборців склала 60,3%.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)