1453 Турецька армія під проводом султана Мехмеда II захопила Константинополь.

У бою загинув Константин XI Палеолог (Драгаш), останній візантійський імператор. З його смертю Візантійська імперія припинила своє існування.

 

1630 Укладена Переяславська угода, мирний договір, підписаний гетьманом Павлом Бутом (Павлюком) і польським гетьманом Станіславом Конецпольським.

Ця угода стала підсумком поступок, на які пішла козацька старшина попри успіхи, досягнуті в ході повстання Тараса Федоровича (Трясила). Договір фактично підтверджував умови Куруківської угоди 1625, проте поляки зобов'язувались збільшити число козачого реєстру з 6 до 8 тисяч шабель. Всі нереєстрові козаки, згідно з цією угодою, мали полишити Січ.

 

1630 Народився Карл ІІ,

король Англії, Шотландії й Ірландії з 1660 року, коли парламент схвалив реставрацію монархії.

 

1874 Набула чинності

нині діюча конституція Швейцарії.

 

1878 Народився Петро Карманський,

український поет, перекладач, провідний представник об'єднання "Молода Муза".

 

1880 Народився Освальд Шпенглер,

німецький філософ, історик ("Занепад Європи").

 

1900 Американська компанія "Отіс" зареєструвала торгову марку "Ескалатор",

назва з часом поширилась на всі похилі конвеєри у вигляді рухомих сходів, призначені для переміщення людей.

 

1917 Народився Джон Фіцджеральд Кеннеді,

американський державний діяч, президент США (1961 - 1963), перший президент США, що став лауреатом Пулітцерівської премії; убитий в результаті замаху, обставини якого й досі лишаються до кінця не з'ясованими.

 

1945 У Норвегії за співпрацю з нацистами заарештували письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури (1920) Кнута Гамсуна. Під час Другої світової війни  попри свій похилий вік та глухоту письменник продовжував брати активну участь у політичному житті: Гамсун з прихильністю ставився до політики Третього Рейху, вважаючи Гітлера визволителем Європи, про що свідчать його статті та листи. Після війни Кнут Гамсун був звинувачений у колабораціонізмі.

26 травня 1945 року письменника було взято під домашній арешт і до 1948 року він був змушений перебувати у будинку для пристарілих та примусовому лікуванні у психіатричній лікарні. Протягом 1946-1947  років тривав судовий процес. У відповідності з судовою постановою від 19 грудня 1947 року Кнут Гамсун був визнаний винним у співпраці з окупаційною владою та засуджений до виплати норвезькій державі 425 тисяч крон, що призвело до конфіскації значної частки його майна. Цим подіям вже 90-річний Гамсун присвятив свою останню книгу "На зарослих стежках" (1949). Книга містить мало фактів, але багато рефлексій. Автор не відмовляється від своїх симпатій до Квіслінга (голови окупаційного уряду) та Німеччини, не визнає своєї провини у його причетності до злочинів окупаційної влади, покладаючи провину на інших за нестачу інформації про політику нацистів та іронізує над постійним затягуванням судового розгляду його справи.

 

1948 У ході арабо-ізраїльської війни Організація Об'єднаних націй санкціонувала розміщення на Близькому Сході миротворчих військ. Це була перша миротворча місія ООН, на честь якої 29 травня відзначається як

День пам'яті і скорботи для всіх миротворців ООН, які загинули у миротворчих місіях.

 

1964 У Києві відкрито для відвідувачів Національний ботанічний сад НАН України імені Миколи Гришка.

Ідея створення ботанічного саду зародилася восени 1918 року, коли була створена Національна академія наук. Серед її установ значився і Ботанічний сад. Його наукові основи були розроблені працями всесвітньо відомого флориста, мандрівника і знавця ботанічних садів світу, одного з перших Президентів Академії наук України - Володимира Липського. Саме він обґрунтував ідею такого ботанічного саду, накреслив його структуру і напрямки діяльності, розробив детальний план будівництва. В той час планували створити Ботанічний сад на основі Голосіївського лісу, але цей план так і не поталанило втілити. Будівництво ботанічного саду вдалося розпочалося лише восени 1935 року. Після обрання директором Інституту ботаніки академіка Миколи Гришка, який, спільно з іншими співробітниками Інституту, здійснив заходи по розбудові Ботанічного саду та доклався до постання його як самостійної науково-дослідної установи.

 

1990 40 європейських держав, Європейський інвестиційний банк і Європейська економічна спільнота

уклали угоду про створення Європейського банку реконструкції та розвитку.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)