1431 У Руані на площі Старого Ринку англійці за присудом єпископа Кошона спалили живцем народну героїню Жанну д'Арк.

На голову Жанні надягли паперову митру з написом "єретичка, віровідступниця, ідолопоклонниця". Попіл Орлеанської діви розвіяли над Сеною.

У 1920 році римо-католицька церква оголосила Жанну д'Арк святою.

 

1872 Народилась Костянтина Малицька (Чайка Дністрова),

українська поетеса, прозаїк, перекладач, бібліограф, редактор, педагог, діячка культурно-освітніх товариств у Галичині.

 

1876 У німецькому містечку Емс російський цар Олександр ІІ підписав Емський указ, спрямований на придушення української мови та культури.

Указ доповнював основні положення Валуєвського циркуляра 1863 року, яким було заборонене видання  книг українською мовою. Новим Указом значно розширювався спектр сфер життя, на які поширювалася заборона. Указ забороняв друк та розповсюдження не лише оригінальних творів, але й перекладів і навіть текстів для нот українською мовою. Указом також заборонялося ввозити з-за кордону книги, видані українською мовою без спеціального на те дозволу. Історичні літературні пам'ятки, писані українською, дозволялося друкувати лише "загальноросійською орфографією" і опубліковані вони могли бути лише після спеціального дозволу від цензора. Під заборону потрапляли також театральні вистави, концерти та публічні читання будь-яких текстів українською мовою.

Місцевій адміністрації наказувалося посилити нагляд, щоб у початкових школах не велося викладання українською мовою та щоб з бібліотек були вилучені всі книги українською.

На підставі Указу з Киїського університету було звільнено ряд викладачів, що обвинувачувалися в українофільстві. Так, позбулися посад Хведір Вовк, Михайло Драгоманов, Сергій Подолинський. Припинено діяльність ряду українських товариств, значно постраждали Громади по всій Україні, ліквідовано Київське відділення Імператорського географічного товариства, заборонено газету "Київський телеграф".

У висновках спеціальної комісії, які стали основою Емського указу, пропонувалося також надати фінансову підтримку українофобській газеті "Слово" ("издающуюся в Галичине, в направлении враждебном украинофильскому"). До остаточної версії Указу відповідний текст не увійшов, натомість пропозиція Комісії була реалізована на практиці.

Емський указ так ніколи й не було скасовано. Його дію частково було обмежено у 1881 році, коли дозволили відновити україномовні театральні вистави. Загалом Указ втратив чинність 17 жовтня 1905 року, на підставі так званого "Маніфеста громадянських свобод", виданого імператором Миколою II.

 

1887 Народився Олександр Архипенко,

український художник, один з основоположників кубізму в скульптурі.

 

1896 У Нью-Йорку зафіксовано першу в історії автоаварію:

автомобіль Генрі Уеллса зіткнувся з велосипедом Томаса Івліна. Результатом дорожньої пригоди стала зламана нога велосипедиста.

 

1896 Народився Говард Хоукс,

американський кінорежисер ("Джентельмени надають перевагу білявкам", що у радянському прокаті вийшов під назвою "В джазі лише дівчата"); лауреат "Почесного Оскара" (1975) за внесок у світовий кінематограф.

 

1899 Народився Ірвінг Грант Тальберг,

американський кінопродюсер, один з 36 засновників Американської академії кіномистецтв; його іменем названо приз, що вручається на церемонії присудження "Оскарів" видатним кінопродюсерам.

 

1906 В Санкт-Перербурзі засноване

перше легальне білоруське видавництво "Загляните сонца і ў наша аконца".

 

1908 Народився Ганнес Альфвен,

шведський фізик і астроном, лауреат Нобелівської премії з фізики (1970).

 

1921 Засновано Донецький гірничий технікум

(з 2001 року - Донецький національний технічний університет).

 

1923 У Празі засновано Українське історико-філологічне товариство на чолі з Дмитром Антоновичем.

Товариство мало 65 членів і вело активну видавничу діяльність: видавало "Записки" (5 випусків), окремі відбитки праць членів товариства, звіти, брошури. У 1925 році в Празі з ініціативи Товариства було утворене наукове об'єднання під назвою "Український академічний комітет". Комітет об'єднав наукові установи та вчених української діаспори в Європі: українські високі школи в Чехо-Словаччині й українські наукові установи на еміграції, НТШ та індивідуальних членів. Це об'єднання було визнане міжнародною Комісією для інтелектуальної співпраці в Лізі Націй і стало членом відповідного її органу - Інституту інтелектуальної співпраці в Парижі (до 1934, коли до Ліґи Націй було прийнято СРСР). Комітет також брав участь у міжнародних з'їздах і конференціях, влаштовував українські наукові з'їзди (1928 і 1932) в Празі, в яких взяло участь понад 100 учених з еміграції, а також з Західної України.

 

1950 Народився Роман Попадюк,

американський дипломат і викладач українського походження, перший в історії Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні.

 

1960 Народився Теодор Кучар,

американський диригент, керівник Національного симфонічного оркестру України (1994-1999).

 

1985  У Франції на авіакосмічному салоні відбувся перший показ літака Ан-124 "Руслан",

який тримав першість серед найбільших серійних вантажних літаків у світі до появи Ан-225 "Мрія" у 1988 році.

 

2012 Судом, організовним Радою Безпеки ООН, колишній президент Ліберії 64-річний Чарльз Тейлор засуджений до тюремного ув'язнення на термін у 50 років

за матеріальну підтримку бойовиків Сьєрра-Леоне під час громадянської війни 1991 - 2002 років.

 

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)