1736 Народився Шарль Огюстен Кулон,

французький фізик; автор основного закону електростатики (закон Кулона).

 

1777 На Континентальному конгресі у Філадельфії затверджено офіційний прапор США з 13-а білими зірками на синьому фоні і 13 червоно-білими смугами.

Згідно з задумом, поява нового штату мала відображатись на прапорі шляхом додавання нової зірки і пари смуг, але у 1818 році Конгрес постановив додавати до прапора лише зірки, кількість смуг лишаючи незмінною. Востаннє зміни до прапора були вносились у 1960 році, коли 4 липня Гавайські острови стали 50-м штатом.

 

1809 Помер Матвій Значко-Яворський, ігумен Мотронинського Троїцького монастиря, що поблизу Холодного Яру, ідеолог Коліївщини.

Народився в Лубнах, близько 1716 року, точна дата народження невідома. Походив з козацької родини осавула Лубенського полку Карпа Ілліча Костиша-Яворського на прізвисько Значко. Вихованець Київської Академії. В 1745 році був пострижений в монахи в Мотронинському монастирі, з 1753 року - ігумен цього монастиря. В 1761 році призначений управителем православних монастирів і церков Правобережжя. Невдовзі на його заклик священики ста п'ятдесяти греко-католицьких парафій Правобережжя оголосили про свій перехід у православ'я. У середині червня 1765 року Значко-Яворський здійснив подорож до Московщини і де був прийнятий Катериною ІІ. Звідти він вирушив до Варшави, де передав королю отримані від московитів грамоти з вимогами забезпечити права православних мешканців Польщі. На прохання короля Станіслава Понятовського він уклав "Екстракт деякої частини кривд" - перелік утисків православних із шістдесяти пунктів. Після повернення в Україну був заарештований та ув'язнений як московський шпигун. Навесні наступного року утік із в'язниці на Запоріжжя.

У квітні 1768 року урочище Холодний Яр навколо Мотронинського монастиря стало центром підготовки Коліївщини. Чутки про "золоту грамоту", буцімто привезену Значко-Яворським від Катерини, зібрали у Холодний Яр близько тисячі повстанців під керівництвом Максима Залізняка. У другій половині травня вони разом з армією московитів розпочали бойові дії проти шляхти. Після придушення Коліївщини   Значко-Яворський був усунений від церковних справ. Дев'яностотрилітнім він помер у Глухівському Петропавлівському монастирі.

 

1811 Народилась Гаррієт-Бічер Стоу,

американська письменниця ("Хатина дядька Тома").

 

1841 У місті Кінгстон (територія Онтаріо)

відбулося перше засідання Канадського парламенту.

 

1864 Народився Алоїз Альцгеймер,

американський психіатр, патолог; першим описав хворобу, що сьогодні носить його ім'я.

 

1868 Народився Карл Ландштайнер,

англійський імунолог, відкривач основних груп крові людини та резус-фактору крові, лауреат Нобелівської премії у галузі медицини і фізіології (1930).

 

1891 Народився Євген Коновалець,

полковник Армії УНР, командант корпусу січових стрільців, командант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів. Цього року 125-річчя від дня народження видатного військового діяча Україна вперше відзначає на державному рівні.

 

1935 Народився Григорій Півторак,

український мовознавець, сформулював власну теорію походження мов, доктор філологічних наук, професор, академік НАН України.

 

1940 СРСР висунув Литві ультиматум

з вимогою відставки уряду, арешту кількох міністрів і посилення радянської військової присутності в країні (наступного дня радянські війська окупували Литву).

 

1985 Поблизу міста Шенген п'ять європейських держав - Бельгія, Люксембурґ, Нідерланди, Німеччина та Франція - підписали договір "Про скасування паспортного і митного контролю між країнами Європейського Союзу",

за яким погодились на поступове скасування контролю на спільних кордонах і запровадження вільного пересування своїх громадян.

 

2002 73-метровий астероїд 2002 MN пройшов на відстані 121 тисяча кілометрів від Землі (близько однієї третини відстані до Місяця).

За масою і розміром він, імовірно, був аналогічний космічному об'єкту, який призвів до Тунгуської події 1908 року.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)