1439 На Флорентійському соборі Ісидір, митрополит Київський і всієї Руси разом з грецьким архієпископом Васлієм Бессаріоном підписали церковну унію про об'єднання православної та католицької церков на чолі з Папою Римським.

Від папи Ісидор одержав сан кардинала й звання "легата від ребра апостольського" для всіх північно-східних країн. Дорогою додому, у великих містах, зокрема Кракові та Львові, він повідомляв про з'єднання Церков і проводив літургії в латинських храмах. Прибувши до Москви, щоб повідомити паству про рішення Собору та відслуживши літургію Ісидір був схоплений поплічниками московського князя Васілія Васільєвіча Тьомного і ув'язнений у в'язниці Чудова монастиря, з якої, проте, невдовзі втік. Так Ісидір став останнім митрополитом, обраним і поставленим для всієї Русі в Константинополі. Після цього в Москві самопроголошена московська церква почала обирати митрополитів без погодження та благословення в патріарха. Ісидір же, визволившись з московської неволі, дістався спочатку Литви, а звідти Риму. По тому тривалий час провів у Константинополі. Був учасником оборони Константинополя 1453 року. Під ім'ям Ісидор ІІ під час перебування у Константинополі короткий час був Патріархом Константинопольським. Після падіння Константинополя втік з полону та повернувся до Риму. З жовтня 1461 року був деканом Священної Колегії кардиналів. Помер у Римі, за одними джерелами, 27 квітня 1463 року, за іншими - 1472 року. Похований у Ватиканській базиліці.

 

1610 Англійський дослідник Генріх Гудзон (Хадсон) на кораблі "Дискавері", обігнувши півострів Баффінової Землі з півдня, увійшов у протоку, пізніше названу на його честь Гудзоновою.

В 1609 році мореплавець, який встиг до того попрацювати на голанську Ост-Індійську компанію, вступив на службу до Англійської Ост-Індської компанії, яка надала йому для пошуків у північних морях прохіду з Атлантичного до Тихого океану маленьке судно "Дискавері" ("Відкриття"). Пошуки тривали весь 1610 рік.

Далі була зимівля і бунт екіпажу, наслідком якого стало захоплення корабля бунтівниками. 22 червня 1611 року бунтівники кинули в човен Генріха Гудзона, його малолітнього сина, помічника штурмана і ще 6 людей, вірних капітанові, і залишили їх напризволяще без зброї та продовольства. В Лондоні про це стало відомо лише через кілька місяців. Слава до Генріха Гудзона прийшла посмертно: його ім'ям названо ріку Гудзон, протоку та затоку, які обстежував екіпаж "Дискавері" на чолі з Гудзоном у його останній експедиції.

 

1841 Томас Кук відкрив

перше у світі туристичне агентство.

 

1911 Народився Жорж Помпіду,

президент Франції (1969-1974).

 

1922 За ініціативою Фрітьофа Нансена в Женеві підписано міжнародну угоду про заснування системи посвідченнь для переміщених осіб ("нансенівський паспорт").

Призначались вони для біженців від російського більшовицького терору, а також для вірмен - утікачів від турецького геноциду, пізніше - для євреїв, що тікали з нацистської Німеччини. Того ж року Нансену було присуджено Нобелівську премію миру, а в 1938 році її отримав створений уже по смерті норвежця Нансенівський міжнародний комітет у справах біженців.

 

1941 У Кракові німецькою поліцією заарештований і депортований до Берліна

провідник Організації Українських Націоналістів Степан Бандера.

 

1962 Після 132 років французького колоніального панування і восьми років збройної боротьби Алжир здобув незалежність.

Лідер Національного Фронту визволення Ахмед Бен Белла став прем'єр-міністром, а наступного року був обраний президентом країни.

 

1975 Після 500-т років португальського колоніального правління

проголошено незалежність Островів Зеленого Мису (нині Кабо-Верде).

 

Світлана Мормель

Олекса Янів

 

Сподобалося? Поширюйте!
Або напишіть нам про свої враження за адресою: [email protected]
чи підтримайте проект фінансово: 
4149437837681640 (картка Приватбанку, з приміткою "Щоденник української Кліо")
U575137219187 (WebMoney)