1686 Сім європейських держав створили Аугсбурзьку лігу

з метою зупинити експансію Франції у Європі.

 

1811 Розпочалася Велика пожежа на Подолі у Києві.

Це була одна з найпотужніших і найкатастрофічних пожеж за всю історію міста. Завдячуючи збігу багатьох обставин, а подейкують, що й підпалу, був знищений цілий район міста - Поділ.

Пожежа розпочалася у закутку вузької вулиці поблизу Житнього ринку і церкви Миколи Притиска. Через вузькість і захаращеність подільських вуличок пожежники не змогли вчасно локалізувати пожежу і вона швидко охопила весь район. Суха, спекотна погода сприяла горінню дерев'яної забудови (дерев'яним тоді було і тротуарне покриття). Постраждали не лише дерев'яні, але й кам'яні споруди (в них вигоріли дахи і шибки).

Загалом вогонь за три дні (9-11 липня) знищив понад 2 тисяч будинків, 12 церков, 3 монастирі. В пожежі вистояли лише поодинокі споруди як-то: будинок Яна Биковського (т. зв. будинок Мазепи), будинок Рибальського, будинок Назарія Сухоти, перший поверх Контрактового будинку, окремі церкви.

Після пожежі 1811 року Поділ було відбудовано за проектом київського архітектора Андрія Меленського та шотландця Вільяма Гесте. Згідно з новим плануванням район набував традиційних для того часу геометричних пропорцій. Замість вузеньких і кривеньких вуличок було прокладено мережу рівних вулиць, що ділили територію на квартали. Від "допожежного" планування району донині збереглися лише вулиці Покровська та Притисько-Микільська.

 

1816 Національний конгрес, що зібрався в Тукумані, ухвалив декларацію про незалежність Об'єднаних Провінцій Срібної Ріки (Аргентини) від Іспанії.

Офіційному проголошенню незалежності  Аргентини передував тривалий процес, що розпочався з Травневої революції 1810, основні події котрої відбувалися у Буенос-Айресі і призвели до відставки віце-короля Ріо-де-ла-Плати (колонія Іспанії) і утворення Першої хунти.

 

1882 Народився Михайло Слабченко,

український історик і правознавець, академік Національної академії наук України (Всеукраїнської академії наук, 1929).

 

1887 Англійський фабрикант Джон Дікерсон на щорічній зустрічі виробників паперу

представив на урочистому обіді перші паперові серветки.

 

1900 Королева Великобританії Вікторія схвалила Закон про утворення Австралійської федерації,

на підставі якого була створена нова держава Федерація Австралії (з 1 січня 1901 року).

 

1947 Народився Анатолій Кочерга,

український оперний співак (бас).

 

1955 Заснований Пагвоський рух учених за мир, роззброєння, міжнародну безпеку та наукову співпрацю.

Датою заснування Пагвоського руху вважається день, коли 11 всесвітньо відомих учених, у тому числі Альберт Ейнштейн, Фредерік Жоліо-Кюрі, Бертран Рассел, Макс Борн, Персі Вільямс Бріджмен, Леопольд Інфельд, Лайнус Полінг, Джозеф Ротблат, виступили з маніфестом, в якому закликали зібрати конференцію проти використання ядерної енергії у військових цілях. Перша Пагвоська конференція відбулася 7-11 липня 1957 року за активної підтримки канадського громадського діяча й мільярдера Сайруса Ітона на його батьківщині в Пагвоші (Нова Шотландія, Канада). На конференції були присутні 22 вчених з 10 країн, в основному це були фізики-ядерники. На конференції було утворено постійний комітет Пагвоського руху з місцеперебуванням у Лондоні. Відтоді конференції відбуваються регулярно (з 2007 року - раз на 18 місяців). Всі учасники конференції отримують персональне запрошення і не є представниками жодної країни чи організації. Дискусії проводяться за зачиненими дверима і лише після завершення зустрічі робиться коротка заява для преси.

 

1961 У Вінніпезі (Канада) на площі Парламенту прем'єр-міністр Канади Джон Діфенбейкер відкрив пам'ятник Тарасові Шевченку,

збудований на кошти українських канадців.

На мітингу були присутні близько 50 тисяч осіб. Виступили члени Конгресу українців Канади, канадські міністри, митрополит Ілларіон (Огієнко).

 

1972 В околицях села Хрестище (Харківська область) провели перший в Україні ядерний вибух (підземний).  Це був так званий "мирний ядерний вибух", здійснений за 3 км від села з метою закриття аварійного газового викиду. Експеримент не мав успіху: закрити викид за допомогою вибуху не вдалося. Газовий факел, якій палав вже понад рік, вдалося загасили лише через кілька місяців стандартними методами.

Постанову про застосування промислового ядерного вибуху для зупинки газового фонтану було підписано особисто Леонідом Брежнєвим і Олексієм Косигіним. Жодну з військових частин, дислокованих в Україні, не було залучено для виконання спецзавдання. Охорону місцевості здійснювали війська КГБ і військові підрозділи із Москви. Всі учасники експерименту дали підписку про нерозголошення протягом 15 років.

Люди, евакуйовані з навколишніх сіл перед підривом, повернулися у свої домівки всього через 30 хвилин після вибуху. У селах ударною хвилею вибило шибки з вікон, було зруйновано стіни будинків. Офіційно підтверджених відомостей про кількість постраждалих від радіаційного забруднення та рівень смертності внаслідок зараження немає.

 

1997 На саміті в Мадриді підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО.

Польща, Угорщина та Чехія отримали офіційне запрошення на вступ до НАТО.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів