1021 Митрополит Київський Іоанн І урочисто відкрив і прославив мощі святих руських князів Бориса та Гліба

і встановив день вшанування їхньої пам'яті.

 

1099 Учасники Першого хрестового походу взяли штурмом Єрусалим

і вирізали практично всіх мирних мешканців міста - мусульман і євреїв (близько 40 тисяч осіб).

 

1471 Московський князь Іван ІІІ звинуватив сусідів-новгородців у зраді за перемовини про союз з литовцями та рушив за це на них походом, розбивши новгородське військо у битві на ріці Шелоні. Війська московитів московсько-татарські війська касимського царевича Даніяра і московського Данила Холмського розбили ополчення Новогородської республіки увійшли в Новгород.

Остаточне захоплення та руйнування Новгородської республіки припадає на 1478 рік, коли Іван ІІІ знову захопив місто, стративши найповажніших містян, примусивши зректися принципу ухвалення рішень на віче, зосередивши управління у руках заїжджих московських чиновників. На знак остаточного упокорення міста з Новгорода до Московії був вивезений вічовий дзвін.

 

1789 Повсталі парижани взяли штурмом королівську укріплену фортецю-в'язницю Бастилію, символ тиранії династії Бурбонів. Нині день взяття Бастилії відзначається у Франції як Національне свято.

Щорічне відзначення дня штурму фортеці-в'язниці Бастилії стало символом єдності французької нації та примирення усіх французів. Святкування та офіційні церемонії проходять по всій території Франції. Найстаріший та найбільший парад Європи проводиться щороку вранці 14 липня на Єлисейських полях у Парижі у присутності Президента республіки, високопосадовців та зарубіжних гостей.

Взяття Бастилії стало заключним акордом подій, що розпочалися 17 травня 1789 року, коли Людовік XVI у кризовий для країни момент скликав парламент. Депутати третього стану, що представляли простолюд (двома іншими станами були представники церкви та шляхетства) вирішили відокремитися у Національну Асамблею і були підтримані депутатами з інших верств; 27 червня Людовік XVI визнав їх легітимність. 9 липня Асамблею було перейменовано на Народні Установчі збори та розпочалося їх законне функціонування і написання проекту Конституції.

Проте, населення Парижа, побоюючись, що вони та їх представники зазнають нападу королівських військ, розпочало штурм Бастилії (в'язниці-фортеці, де людей було ув'язнено переважно за політичними мотивами) аби захопити зброю і набої та озброїти містян. Крім того, Бастилія символізувала абсолютизм королівської влади та репресії проти усіх незгодних з монаршою владою. Так сталося, що в день липневої облоги 1789 року у в'язниці перебувало лише 7 осіб, і всі вони були ув'язнені не за політичними мотивами, а як карні злочинці. Якогось тактичного значення штурм Бастилії не мав, а захоплення фортеці могло відбутися взагалі без бою. Проте взяття та наступне зруйнування Бастилії мало величезне символічне значення.

4 серпня, невдовзі після штурму Бастилії, абсолютизм було ліквідовано, а 26 серпня було проголошено Декларацію Прав Людини та Громадянина.

 

1867 В кар'єрі Редхіл (графство Сюррей, Велика Британія)

Альфред Нобель уперше продемонстрував дію динаміту.

 

1894 У Львові відбувся перший офіційно зареєстрований на теренах України футбольний матч. На стадіоні в Стрийському парку за присутності 3 тисяч глядачів місцева команда "Сокіл" перемогла одноклубників із Кракова.

Грали до першого голу. М'яч на 7-й хвилині забив львів'янин, другокурсник учительської гімназії Володимир Хомицький.

 

1897 Народився Мирослав Ірчан,

український поет, прозаїк, публіцист, драматург, перекладач, літературознавець, журналіст, історик, видавець.

 

1947 Народився В'ячеслав Брюховецький,

український літературознавець, педагог і громадський діяч, основоположник, а нині почесний президент Національного університету "Києво-Могилянська академія".

 

2000 Георгій Гонгадзе офіційно звернувся до Генерального прокурора України Михайла Потебенька з листом,

у якому виклав факти щодо стеження за ним працівників міліції та невідомих осіб.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів