971 Київський князь Святослав і візантійський імператор Цимісхій уклали мирну угоду,

за якою Русь зобов'язувалася більше проти Візантії не воювати і захищати її при нападі третьої сторони.

 

1401 Народився Франческо Сфорца,

італійський кондотьєр (командир найманців). У 1450 році він захопив владу у Міланській республіці, став тираном, однак докладав великих зусиль для перетворення Мілана на великий культурний центр і був покровителем, зокрема, Леонардо Да Вінчі.

 

1632 Помер Памво Беринда,

письменник і друкар, автор першого українського друкованого тлумачного словника "Лексикон славеноруський". Працю Памви Беринди прийнято вважати найвидатнішим досягненням староукраїнського словникарства. У словнику Памви Беринди наявні елементи тлумачного, енциклопедичного і етимологічного словників. Цей словник відіграв велику роль у розвитку не лише української, а й російської, білоруської, польської, румунської лексикографії - розділу мовознавства, що пов'язаний зі створенням словників. Складається Лексикон з двох частин: перша - церковносло­в'янсько-український словник, а друга - зібрання тлумачень топонімів й антропонімів, а також загальних назв неслов'янського походження. У пам'ятці майже 7 000 статей (близько 5000 у 1-й частині, 2000 - у 2-й).

Був Памво Беринда не лише видатним лексикографом, але й одним із зачинателів поезії та шкільної драми в Україні. У 1616 році він видрукував у Львові різдвяний діалог із пролога, промов семи хлопців та епілогу. До діалога додані були інші вірші на церковні теми. Ці вірші використовувалися для декламації учнями братських шкіл і були  вельми популярні. В розвитку жанрів української літератури вони стали перехідним етапом від поезії до драми.

Відійшов у кращі світи Памво Беринда у Києві і був похований у Києво-Печерській лаврі, де був його надгробок з епітафією. Пам'ять про основоположника української лексикографії нині вшановано у Львові, де на його честь названо вулицю.

 

1888 У Києві на Софійському майдані відкрили пам'ятник Богданові Хмельницькому роботи скульптора Михайла Мікешина.

Монумент було споруджено на кошти киян.

Міська легенда розповідає, що коли монумент уже зайняв своє місце, виявилося, що кінь неввічливо повернутий хвостом до Михайлівського Золотоверхого собору. Тому постамент розвернули, і гетьманська булава, яка, за задумом, повинна була загрожувати Польщі, виявилася спрямованою кудись у бік Швеції. А от на Москву, всупереч іншій поширеній легенді, Богдан не вказував ніколи.

 

1908 У Туреччині відбулася Младотурецька революція.

Озброєне повстання змусило султана Абдул-Гаміда ІІ відновити дію конституції і скликати парламент.

 

1942 На теренах окупованої Польщі недалеко від села Треблінка (Мазовецьке воєводство) почав діяти німецький "трудовий табір".

До жовтня 1943 року в Треблінці було вбито більше 700 000 чоловік.

 

1952 Почала діяти Європейська спільнота з вугілля та сталі,

створена попереднього року згідно з Паризьким договором терміном на 50 років з метою об'єднання вугільних та сталеливарних ресурсів Бельгії, Західної Німеччини, Італії, Люксембургу, Нідерландів та Франції.

 

1961 У Торонто відбулися установчі збори українців Лемківщини,

на яких засновано перший відділ Організації оборони Лемківщини в Канаді.

 

1982 Міжнародний комітет із захисту китів ухвалив рішення про цілковиту заборону відловлювання китів із комерційною метою.

Рішення набрало чинності 1985 року.

 

1990 Леонід Кравчук

обраний Головою Верховної Ради  УРСР.

 

1999 Вперше у космос запущено шатл, командиром екіпажу котрого була жінка

- американська астронавтка Айлін Коллінз очолила політ космічного човника "Колумбія".

 

2000 Вченими університету Арізони відкрито новий супутник Юпітера.

Він виявився найменшим із усіх досі відомих.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів