1817 Народився Іван Айвазовський, український живописець-мариніст вірменського походження.

Народився в сім'ї вірменського крамаря, родина якого переселилася в Крим з Галичини в 1812 році. Сім'я жила бідно і вже в 10 років Іван працював у міській кав'ярні. Найбільшою радістю для нього з раннього було малювати: спочатку самоварним вугіллям на стінах будинків, а згодом, коли цей "настінний живопис" помітив архітектор Кох, і більш фахомив приладдям. Архітектор не лише подарував майбутньому художнику перші олівці, але й показав його малюнки міському очільнику Одександру Казначеєву. Невдовзі Казначеєв, ставши губернатором, забрав підлітка з собою до Сімферополя, поселив у своєму будинку і віддав до гімназії.

Від 1840 року Іван Айвазовський подорожував за кордоном, працював у Римі, Неаполі, Сорренто, Венеції, Парижі, Лондоні, Амстердамі. 1845 на запрошення турецького султана побував у Стамбулі. Пізніше відвідував це місто ще вісім разів з 1845 по 1890 та писав полотна на замовлення султанів Османської імперії. 30 цих робіт виставлено в музеї імперії палаці Dolmabahçe.

Після свого повернення Айвазовський назавжди оселився у Феодосії, де збудував будинок та майстерню, влаштовував виставки, грошові надходження від яких передавав на добродійні цілі, 1880 заснував картинну галерею. Наприкінці життя передав у дарунок рідному місту будинок і майстерню, картини й скульптурні композиції. Усього Айвазовський створив понад 6 тисяч картин, які нині прикрашають музеї світу та приватні колекції. Нині картини Айвазовського з музею у Феодосії викрадені окупантами і вивезені до Московії. Точний перелік викрадених окупантами полотен невідомий.

 

1836 Відбулося урочисте відкриття Тріумфальної арки в Парижі.

З часів правління Людовіка XIV пряма дорога сполучала дві королівські резиденції - Лувр і Версаль. Назва цієї дороги - "Тріумфальна дорога" - не застаріло і донині: тут на одній осі розташовані три арки - Каррузель біля Лувру, Тріумфальна арка на площі Етуаль і Велика арка, побудована вже в нашу епоху в ультрасучасному кварталі Дефанс.

У грудні 1806, відразу після Аустерліцької битви, Наполеон розпорядився спорудити на паризькому пагорбі Шайо тріумфальну арку на честь військових перемог, здобутих Францією під час Революції і в період Першої імперії. 2 роки пішло лише на спорудження фундаменту арки, а загалом роботи з її спорудження тривали цілих 30 років. Наполеон не дожив до завершення будівництва, відкриття припало вже на час правління Луї-Філіппа. Проте відтоді і понині Тріумфальна арка є одним з найвідоміших паризьких монументів і одним із міських символів.

 

1865 Народився Андрей Шептицький (Роман Марія Александр граф Шептицький), церковний та громадський діяч, голова УГКЦ, митрополит.

У 1905 заснував Національний музей у Львові і придбав для нього велику кількість експонатів. Завдяки Шептицькому у музеї було зібрано одну з найбільших у Європі збірок іконопису. Підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів. Як Галицький митрополит був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму.

У 1939 році НКВДисти розстріляли його брата Лева і всю його сім'ю у родинному маєтку Шептицьких в Прилбичах, над родовою усипальницею Шептицьких було скоєно наругу, а сімейний маєток Шептицьких пограбовано, серед іншого були знищені і цінні стародавні документи.

Попри це Андрей Шептицький відкрито й беззастережно виступав супроти обох тоталітарних режимів - не лише комуністичного, але й нацистського. Така позиція митрополита приводила до обшуків нацистами собору св. Юра, під час яких гітлерівці розкривали навіть труни покійників.

1 листопада 1944 року Андрей Шептицький відійшов до кращих світів і був з почестями похований у підземеллі собору святого Юра у Львові. Його наступником став Йосиф Сліпий. Беатифікаційний процес розпочався 28 січня 1955 року. А нещодавно Папа Франциск підписав декрет, яким усьому світові проголосив геройські чесноти митрополита Андрея Шептицького. Відтак Вселенська Церква називає його праведним і закликає всіх наслідувати його чесноти.

 

1957 Засновано Міжнародне агентство з атомної енергії

(МАГАТЕ).

 

1958 Президентом США Дуайтом Ейзенгауером підписано

акт про утворення Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA).

 

1993 Після семи років ув'язнення рішенням Верховного суду Ізраїлю

винесено виправдальний вирок українцю Івану Дем'янюку.

 

2005 Астрономи Майк Браун із Каліфорнійського технологічного інституту, Чедвік Трухільо з обсерваторії Джеміні і Девід Рабіновіц з Єльського університету оголосили про відкриття Ериди - десятої планети Сонячної системи, виявленої ними 21 жовтня 2003 року.

Однак 24 серпня 2006 року Міжнародний астрономічний союз затвердив нове визначення планети, за яким Ерида віднесена до категорії "карликових планет".

 

Світлана Мормель

Олекса Янів