Державне бюро розслідувань стане «слідчим монстром» у правоохоронній системі України. Втім запрацює орган не раніше 2019 року. Таку думку під час прес-конференції висловив політолог Руслан Бортник, передає INTV.

«Державне бюро розслідувань стане слідчим монстром у системі правоохоронних органів України. Той, хто буде його контролювати значною мірою, той триматиме за «м'які місця» українську еліту», - сказав він.

 

Крім того, Бортник зауважив, що замало вибрати лише очільника інституції, оскільки крім нього ДБР відсутнє як структура.

«Немає приміщень, обладнання, техніки. Врешті-решт немає слідчих, які мають зайнятись розслідуваннями. Їх повинно бути півтори тисячі. Цих людей ще ніхто не відбирав», - додав він.

 

Тому, на думку експерта, в кращому випадку навіть після обрання керівника, повноцінний запуск структури розтягнеться на 6-12 місяців.

«Згадаймо, як довго і важко запускалась НАБУ, яка бюрократично є меншою структурою, ніж ДБР. Тому, думаю, що ДБР нормально запрацює вже в наступному політичному циклі, після виборів 2019 року» - сказав він.

 

Втім, Бортник переконаний: чинна влада не зацікавлена у тому, щоб цей орган запрацював.

«Сьогодні при владі ніхто не зацікавлений у створенні такого органу, оскільки президент остерігається втратити свій вплив на силові органи України. Інструменти ГПУ та СБУ стануть менш ефективними. Також є ризик отримати таку ж ситуацію, як з НАБУ, тобто орган, який лише умовно підконтрольний, але водночас достатньо суверенний і може працювати не в інтересах української політичної еліти, а в інтересах західних партнерів,  натхненників реформи, політичної опозиції або - особистих амбіцій проти влади» - сказав він.

 

Однією із умов отримання Юрієм Луценком  посади Генерального прокурора, вважає політолог, якраз і було «нестворення  ДБР і непередача йому повноважень та слідства», яке сьогодні значною мірою сконцентроване у прокуратурі.

«Думаю, що існує консенсус між керівниками правоохоронних органів та тими політиками, які їх курують в частині саботування цієї реформи» - зазначив він, додавши, що марно сподіватись на те, що найближчим часом цей орган запрацює.

 

« Скоріше за все, у парламент буде внесена правка про продовження перехідного періоду і повноважень прокуратури та інших органів у частині слідства до моменту створення Державного бюро розслідувань» - сказав Бортник.

 

Серед іншого експерт повідомив, що Державне бюро розслідувань має отримати не менше 20 тисяч справ з усіх структур.  Крім того, всі правоохоронні органи, крім НАБУ, втратять функцію слідства.

«В НАБУ залишаться повноваження слідства у вузьких антикорупційних кейсах. А в Генеральної прокуратури -  лише повноваження нагляду за слідством і функція судового представництва» - зазначив Бортник.