У понеділок, 13 листопада, активістку української діаспори Олексу Чопівську Alexa Chopivskyзаарештували у Вашингтоні під час протесту біля Національного собору проти організованого за участю Російського посольства «Концерту за єдність». Олекса разом з мамою роздавали листівки відвідувачам концерту, в якому брали участь російський диригент Валерій Ґерґієв та піаніст Денис Мацуєв. Обидва з них у 2014-му році підписалися під листом у підтримку анексії Криму Росією та її політику стосовно України. (Перший з них пізніше це заперечував, у тому числі кореспонденту Голосу Америки, але його прізвище стоїть під колективним листом російських діячів культури Путіну).

 


Охорона собору попросила жінок залишити територію. Олекса, яка навчалася у приватній школі для дівчат при соборі, відстоювала своє право залишатися на території рідної для неї організації. Начальник охорони викликав поліцію, яка скрутила Олексі руки, вдягла наручники, посадила її в поліцейську машину і увезла. Як начальник охорони пізніше пояснив Голосу Америки, Чопівську відвезли до відділку, де на неї складуть протокол і відпустять. 


Жінці, яка очолює Американський центр за європейську Україну, є головним виконавчим директором та засновником Транснаціональної освітньої групи і директором Програми світової економіки в Інституті Аспена, буде на рік заборонено заходити на територію собору, у неї, за словами охоронця, буде судимість. 


Решта протестувальників - вихідці з Росії та України - перемістилися за територію собору вниз по вулиці. Вони викрикували «Не пий чай з КГБ», «Ганьба» та інше відвідувачам концерту, які могли їх почути лише з вікон своїх машин. 


Співорганізаторам концерту, крім Посольства РФ, є також Центр Джона Кеннеді виконавських видів мистецтв, Інститут Кеннана Центру Вільсона, Кармельський інститут російської культури та історії (Американський університет) та інші. 


На прохання Голосу Америки, Центр Вільсона прокоментував, що вони «завжди визнавали цінність культурного та мистецького обміну на службі дипломатії та міжнародного діалогу». У листі за підписом віце-президента Центру Лінди Рот йдеться, що понад 40 років вони підтримували наукові та культурні зв'язки американців, росіян та українців, організували сотні подій, у тому числі в Києві, серед яких - виставка «Мистецтво Майдану». В Центрі Вільсона розуміють факти, які визначають міжнародну політику сьогодні, зокрема «дестабілізуючі дії Росії на Донбасі та анексію Криму», які вони вивчили та проаналізували під час сотень заходів, йдеться у відповіді. 


Подібну відповідь надав і Центр Кеннеді. Там вірять, що «музика та мистецтво можуть об'єднати людей, незважаючи на культурні, політичні, соціо-економічні та інші відмінності».


Посольство України в США повідомило Голосу Америки, що українські дипломати відкинули запрошення відвідати цей концерт, бо вважають «некоректним пов'язувати персоналії В. Ґерґієва і Д. Мацуєва, які підписали заяву на підтримку політики Кремля щодо окупації Криму, із ідеалами єдності, особливо в умовах агресії РФ проти України».


Посольство висловило жаль з приводу участі американських недержавних структур, що «створює майданчик для російської пропаганди та маніпуляції громадською думкою в США». «На жаль, культура у цьому випадку стала цинічним інструментом для спроб зняття з міжнародного порядку денного питань щодо порушень норм міжнародного права з боку РФ», йдеться у листі. 

 

 


Tatiana VorozhkoDmitriy V. Savchuk