Жителі східної Каталонії, прихильники єдності Іспанії, створили свою віртуальну автономію - Табарнію. Ідея, що народилася як пародія на каталонський сепаратизм, раптом набула популярності.


Сатиричні фігурки з різними прапорами (іспанським, каталонським та руху за незалежність регіону)

Сатиричні фігурки з різними прапорами (іспанським, каталонським та руху за незалежність регіону)

 

Іспанською топ-новиною, що потрапила на сторінки світових агенцій під час різдвяних свят, стала поява віртуального територіального утворення під назвою Табарнія.

Це слово утворене з комбінації назв найбільших каталонських міст - Таррагони і Барселони. "Табарнія" позначає регіон, що включає практично всю східну частину Каталонії.

Автори ідеї - каталонські інтелектуали, прихильники єдності Іспанії - стверджують, що задумали Табарнію як "повчальну різдвяну історію" на науку сепаратистам. Мовляв, якщо вони відокремлять Каталонію від Іспанії, Табарнія, найрозвиненіша частина Каталонії, відокремиться від останньої і залишиться в Іспанії на правах автономії.

 

Тим часом багато жителів східної Каталонії, де традиційно домінують проіспанські настрої, сприйняли ідею Табарнії як керівництво до негайних дій.

Ідею підтримали понад сто громадських організацій, вона бурхливо обговорюється в пресі і соцмережах, місцеві юристи готують документи для втілення проекту в життя, а населення збирає кошти на потреби майбутньої "табарнської" адміністрації.

 

Чому ідея Табарнії здобула миттєву популярність

"Схід Каталонії відрізняється від її заходу, і антагонізми між ними існують давно", - пояснила DW співробітниця мадридського Центру соціологічних досліджень Габріела Роспіде.

За її словами, на сході зосереджене ділове та культурне життя Каталонії, її великі міста, її заводи і університети. Там проживає 5,8 мільйона з 7,5 мільйона жителів області, виробляється 80 відсотків місцевого ВВП, а місцевий бізнес пов'язаний тісними зв'язками з іншими регіонами Іспанії.

Жителі каталонського сходу, продовжила соціолог, незадоволені тим, що влада Каталонії впродовж останніх років "більше опікувалася" її сільським заходом, де сильні сепаратистські настрої.

Зі східних районів надходить в каталонський бюджет 87 відсотків всіх зібраних податків, а левова частка видаткової частини бюджету дістається заходу. Несправедливою вважають вони і каталонську виборчу систему, що дозволяє малонаселеним західним округам обирати таку саму кількість депутатів, як обирають в густонаселених східних.

 

 

Від віртуального проекту до реальності

Дані, озвучені Роспіде, підтвердив у бесіді з DW  Жауме Бош, представник "Барселона - НЕ Каталонія", однієї з громадських організацій, що підтримують ідею Табарнії.

Він зазначив, що східна частина Каталонії відрізняється від західної не лише рівнем розвитку і соціальним складом населення, а й своєю історією, традиціями і навіть діалектом. "Сепаратисти вперто твердять про те, що каталонці єдині в бажанні відокремитися від Іспанії, але це не так", - заявив Бош.

Він звернув увагу на те, що ідея Табарнії виникла "в контексті полеміки з сепаратистами".

Її автори хотіли лише довести, що "незалежність Каталонії неприйнятна для мільйонів людей".

Однак, проект набув іншого ефекту: сепаратисти його проігнорували, зате "прихильники єдності сприйняли як керівництво до дії". У соціальних мережах за період різдвяних свят ідею Табарнії підтримали щонайменше 200 тисяч каталонців.

 

Думка юриста і політиків

Професор конституційного права Мадридського університету Педро Креспо Майор розповів у бесіді з DW,  що з точки зору іспанського законодавства здійснити ідею Табарнії "важко, але можливо". Важко, тому що поділ Іспанії на автономні області зафіксовано конституцією, а поправки в неї можуть вноситися лише після тривалої парламентської процедури і референдуму. Разом з тим, зробити це можливо, тому що "прецедент вже був": свого часу Мадрид був виділений в окрему автономію з більшої області - Кастилії-Ла-Манчі.

Що стосується політиків, то вони не поспішають прогнозувати для преси майбутнє Табарнії.

Для правлячої в Іспанії Народної партії і головної опозиційної Соціалістичної робітничої партії йдеться лише про "повчальну для сепаратистів історію".

Каталонська партія "Громадяни", яка виступає разом з консерваторами і соціалістами за єдність Іспанії, проект не сприймає, хоча її електорат і зосереджений в східній Каталонії.

Партія вважає, що "внутрішні і зовнішні кордони країни перегляду не підлягають". На грудневих виборах за кількістю отриманих мандатів вона обігнала всі інші політичні сили Каталонії. Однак сформувати уряд не може, оскільки сепаратисти в сукупності володіють більшою кількістю депутатів.

 

за інформацією DW