Після чотирьохрічної війни на Сході України, внутрішньо переміщені особи досі не отримали можливості використовувати виборчі права, і така проблема стосується у першу чергу незабезпечення виборчих прав саме на місцевих виборах.

 

Про це під час прес-конференції сказала координатор політичних та виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

«Реалізація політичних і виборчих прав - є відображенням поваги прав людини в цілому. І міжнародні документи визначають, що виборчі права людини є правами людини як такими. (...) Найбільш дискримінаційне питання - незабезпечення виборчих прав для внутрішньо переміщених осіб на місцевих виборах», - наголосила вона.

 

За словами експерта, у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян», який має вирішити таку проблему, але він досі не потрапив до порядку денного Верховної Ради.

 

Також Ольга Айвазовська наголосила, що відповідний законопроект має наметі захистити права трудових мігрантів в Україні.

«Трудові мігранти мають отримати право голосу в місцях постійного проживання за умови надання певних документів та проходженням певної  процедури. Таку саму процедуру ми пропонуємо і для внутрішньо переміщених осіб», - сказала експерт.

 

Водночас Ольга Айвазовська додала, що сьогодні слід розділяти три проблемні поля щодо питання забезпечення виборчого права на території Україні. Серед іншого, мова іде щодо «неможливості проведення виборів та тимчасово окупованих територіях Донбасу і Криму».

«Якщо говорити про політичний контекст чи перемовини, то понад три роки вони тривають, і перспективи організувати виборчих процес на непідконтрольній території відповідно до міжнародних стандартів є неможливим», - сказала вона і додала: «Реалізація вільного і рівного виборчого права на непідконтрольній території - неможливе, адже організація  і адміністрування виборчого процесу так само є неможливим».

 

Координатор політичних та виборчих програм ГМ ОПОРА також пояснила, що другий блок питань стосується реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених  в контексті проведення президентських виборів.

«ВПО мають право голосу, але через певну процедуру, зокрема - тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Ця процедура може бути застосована і реалізована, але у 2014 році під час парламентських і президентських виборів лише 120 тис. переселенців звернулись за цією процедурою, і серед них - не всі ВПО», - пояснила вона.

 

Водночас за словами експерта, щодо парламентських виборів, то лише половина парламенту може бути певним чином обрана із долученням голосів внутрішньо переміщених осіб, тобто за пропорційною системою із закритими списками на одномандатних мажоритарних округах.

«ВПО не мають права голосу, хоча проживають там (у тій чи іншій громаді на не окупованій території - ред.) тривалий період часу», - обурилась Ольга Айвазовська.

 

 

Софія ЗАРУДНА

INTV