За результатами виборів у 2015 році на підконтрольній Україні частині Донбасу ухвалення рішення щодо проведення чи непроведення виборів мало регіональний характер, що можна пояснити бездіяльністю органів місцевого самоврядування в зоні АТО.

 

Про це під час прес-конференції повідомив аналітик ГМ ОПОРА Олександр Клюжев.

«Те, що відбулось у 2015 році є неприйнятним, так само неприйнятними є ситуації на позачергових виборах до парламенту, коли є внутрішні локальні регіональні політичні обставини, які впливали на факт проведення чи непроведення виборів у тій чи іншій громаді», - сказав Олександр Клюжев і додав: «Сталось так, що одна громада, що є ближчою до лінії розмежування - там вибори відбулись, а інша - яка суттєво віддалена, але там виборчий процес не відбувся».

 

За його словами, часто-густо функціонування органів самоврядування у 2010 році до нинішнього часу було результатом внутрішнього міжрегіонального політичного компромісу, тому що з одного боку існували «зв'язки між обласним і місцевим рівнем тієї чи іншої громади», а у іншому випадку «відсутність виключно політичної домовленості призвела до того чи іншого формату рішень».

«Це неприйнятна ситуація, тому що політичні фактори не повинні впливати на виборчі процедури», - розповів експерт.

 

За словами аналітика, саме тому нині ключове завдання полягає у тому, аби «забезпечити прозору процедуру проведення виборів на території України, адже громадськості, експертам у профільному законодавстві дійсно може бути недоступна безпекова ситуація у тій чи іншій громаді».

«...але шляхом публікації і завчасного оприлюднення позиції різних силових органів (...) ЦВК зможе приймати обґрунтовані рішення», - пояснив він.

 

У свою чергу як повідомила координатор політичних та виборчих програм ГМ ОПОРА Ольга Айвазовська, дійсно мали місце певні проблеми щодо організації виборчого процесу через певні безпекові фактори, які вплинули на кінцевий результат. Також у межах проведення виборчого процесу на підконтрольній Україні частині Донбасу 2014 рік став перехідним.

«На основі РНБО були створені дискусійні платформи щодо того, яким чином довести виборчу документацію до округів, як забезпечити безпеку членів комісій і виборців. Однак, з відкритої інформації очевидно, що охороняти членів виборчкомів не було кому, а представники правоохоронних органів дуже часто демонстрували бездіяльність...», - обурено зауважила експерт.

 

У той час як у 2015 році формально підконтрольна Україні «сіра зона» залишилася без місцевих органів влади.

«Непроведення виборів було політичним рішенням, і було ухвалено рішення призначити між цивільними та військовими адміністраціями. Але не ЦВК, ні ВРУ не могли вплинути на процес цих призначень», - підсумувала Ольга Айвазовська.

 

 

Софія ЗАРУДНА

 INTV