Більше половини опитаних (53%) вважають, що вони у більшості випадків особисто здатні відрізнити якісну інформацію від дезінформації. Але третина українців (31%), навпаки, вважає, що вони або взагалі не можуть відрізнити, або можуть лише в меншості випадків.

 

Про це під час прес-конференції повідомив директор КМІС Володимир Паніотто, презентуючи результати дослідження про медіаспоживання, довіру до медіа, наслідки кремлівської пропаганди в Україні та медіаграмотність громадян.

 

За словами директора КМІСу, коли йшлося про критерії ідентифікації фейків, опитувані найчастіше називали довіру до ЗМІ, де з'явилася інформація (для 33% жителів Україні це один із основних критеріїв), і наявність автора (30%).

 

У дослідженні також йдеться, що більш упевнені у своїх здібностях ідентифікувати фейки жителі середніх і великих міст (60-68% вважають, що можуть принаймні в більшості випадків ідентифікувати фейки, проти 43-49% серед жителів сіл); чоловіки (61% проти 47%); молодші особи (загалом показник знижується із 60% серед осіб віком до 30 років до 33% серед осіб віком від 70 років); освіченіші українці (66% серед осіб із вищою освітою проти не більше 50% серед осіб із нижчою освітою); спеціалісти, студенти, підприємці (66-73% проти не більше 55% серед інших категорій населення за родом занять, у т. ч. найнижчий показник серед пенсіонерів - 41%); заможніші українці (66-73% серед тих, хто має високий або середній достаток, проти не 46% тих, хто має низький достаток, і 38% тих, хто має дуже низький достаток).

 

Дослідники звертають окрему увагу, що 71% тих, хто був у ЄС за останні два роки, принаймні в більшості випадків можуть ідентифікувати фейки. А серед тих, хто не бував у ЄС, таких 51%.

«Утім, у цьому випадку слід враховувати, що ті, хто бував у ЄС, - це здебільшого жителі заходу України, молодші, освіченіші й більш забезпечені особи», - йдеться у дослідженні.

 

За словами авторів дослідження, практично серед усіх соціально-демографічних категорій населення більшість  вважає потрібним навчання медіаграмотності. Також варто зазначити, що незалежно від віку респондентів 28-30 % кажуть, що  слід навчати дорослих, 47-52 % - підлітків, 15-21 % - дітей.