У Криму відбувається процес культурного «затирання», вважає екс-директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Ельміра Аблялімова.

Так вона прокоментувала т.з. «реконструкцію» Ханського палацу у Бахчисараї російською владою.

 

За її словами, через некваліфіковану реставрацію, зокрема, заміну старої черепиці ручного виробництва на сучасну, виготовлену в Іспанії, Велика ханська мечеть в Бахчисараї повністю втратила свою ідентичність. Це призвело до втрати цілісності Ханського палацу, як комплексу.

«Сьогодні готується великий позов України до Росії у міжнародні суди. Я вважаю, що кейс культурного затирання на окупований території, зокрема, приклад Ханського палацу, потрібно включити в цей позов», - сказала Е. Аблялімова.

 

Нині триває підготовка матеріалів, які будуть підтверджувати злочини по відношенню до культурної спадщини у Криму, по відношенню до культурної спадщини кримських татар та України в цілому на окупованому півострові.

 

Як відомо, 19 березня у Києві біля посольства Росії в Україні пройшла мирна акція проти руйнування в Криму Ханського палацу.

 

Правозахисники і активісти продемонстрували, як насправді проходить «реконструкція» Ханського палацу під управлінням російської влади на півострові. Активісти у масках Путіна і глави підконтрольного Кремлю уряду Криму Аксьонова «штукатурили» макет Ханського палацу, намагаючись показати, що на об'єкті історії та культури використовуються будівельні матеріали.     

Ханський палац-музей в Бахчисараї - найвідоміший музей, пов'язаний з історією кримських татар, територія літній резиденції кримських ханів Ґераїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханське кладовище і мечеть.

Ханський палац є кандидатом на внесення до Списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.