В студії «Етюдів» політолог Костянтин Матвієнко та історик Ігор Туров розглянули поняття «капітал», як широкий комплекс з економічних, культурних, соціальних та, навіть, матримоніальних чинників, які і вирішують долю суспільства та особистості.

 

К.Матвієнко: сьогодні спробую розпитати доктора історичних наук Ігоря Турова про різні типи капіталу, які забезпечують успіх, забезпечують, можливо, прибуток в суспільстві. Отже ми звикли сприймати поняття «капітал», грубо кажучи, як гроші, як той актив, за який можна набути ті чи інші блага. Але, як я розумію, поняття «капітал» є набагато ширшим, особливо в інформаційному та пост-інформаційному суспільстві: з якими типами капіталу ми сьогодні маємо справу?

 

І.Туров: сприраючись, в даному випадку, на дослідження відомого французького соціолога Бурдьє, можна сказати, що існує кілька типів капіталу. Більшість людей вважає, що насправді є якийсь один капітал, зазвичай це якийсь економічний ресурс і всі інші системи цінностей залежні від нього - така загальна думка: капіталісти десь там за лаштунками домовляються і вирішують долю суспільства. Але за дослідженнями Бурдьє в суспільстві існує кілька типів незалежного капіталу, кожен з яких дає людині різні можливості керувати власним життям. Це й економічний капітал, це культурний капітал (в теорії Бурдьє - це дипломи, які свідчать про фаховість в певних царинах), соціальний капітал (у Бурдьє це доступність до певних кіл, в сенсі шлюбів. Тобто матримоніальний капітал) і символічний капітал та весь комплекс чеснот, який навколо нього складається...