Процес відбору кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду України може повторити «сценарій» із Верховним Судом, коли Вища кваліфікаційна комісія суддів України зловживала повноваженнями, в результаті чого конкурс відбувався необ'єктивно і з численними порушеннями.

 

Про це під час прес-конференції повідомила співкоординатор Громадської ради доброчесності, експерт групи Судова реформа РПР Галина Чижик.

«Слід особливо пильну увагу звернути на конкурс до Вищого антикорупційного суду України, щоб не отримати такий самий сценарій і провальний результат як і під час конкурсу до Верховного Суду. А тому нам потрібно зараз об'єднати зусилля, аби не дати можливості ВККС протягти «потрібних» та залежних кандидатів на посаду суддів Вищого антикорупційного суду України», - сказала вона.

 

За словами експерта групи Судова реформа РПР, Громадська рада доброчесності відслідковувала процес добору кандидатів на посади суддів Верховного Суду, який відбувся непрозро і з численними порушеннями.

«Ми добре знаємо, до яких дій і маніпуляцій може вдатись Вища кваліфікаційна комісія суддів, аби протягти або відсіяти певних непотрібних на її погляд кандидатів», - додала вона.

 

Галина Чижик пояснила, що за досвідом добору кандидатів на посади суддів Верховного Суду, частина кандидатів стикаються із труднощами вже на першому етапі конкурсу подачі документів.

«Кандидати, які є чинними суддями, не повинні доводити досвід і стаж роботи, тоді як адвокати повинні підтвердити 7-річний стаж участі у судових процесах, але для цього недостатньо рішень із Реєстру судових рішень, а він має принести завірені копії суддівських рішень із відповідним прізвищем адвоката, що ускладнює процес», - сказала вона.

 

«Процес закритий, ми не бачимо поданих документів, тому не можемо пересвідчитись, кого ВККС об'єктивно відсіяла, а кого пропустила далі. Так, під час подачі на членів Верховного Суду, 45% кандидатів із адвокатів були відсіяні лише на першому етапі конкурсу», - додала Галина Чижик.

 

Експерт також додала, що також чимало зауважень є до такого етапу конкурсу як то спеціальна перевірка, де «включається НАЗК».

«Проблема у тому, що НАЗК не робить перевірки на відповідність вимогам антикорупційного законодавства декларацій кандидатів, вони просто «проганяють» декларації, порівнюючи їх із даними реєстрів, і не аналізують відповідність статків кандидата його доходам», - сказала вона.

 

 

Софія ЗАРУДНА

INTV