Нині існують всі можливості для формування незалежного Вищого антикорупційного суду України, проте разом із тим існує низка ризиків, на які слід звернути особливу увагу для того, щоб відповідний процес не було нівельовано.

 

Про це під час прес-конференції повідомила експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

«Всім можливості, щоб боротись для формування якісного Вищого антикорупційного суду - існують», - сказала вона.

 

За словами експерта, важливою є участь Громадської ради міжнародних експертів у процесі добору кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду України, адже «це той орган, який зможе блокувати участь сумнівних суддів на конкурсі на обрання суддів Вищого антикорупційного суду».

«Сподіваюсь, Громадська рада міжнародних експертів буде більш дієвою, аніж Громадська рада доброчесності лише за тієї прочини, що остання давала лише рекомендації, а Громадська рада міжнародних експертів буде ухвалювати рішення», - сказала вона.

 

«Якщо, щонайменше, троє міжнародних експертів не підтвердять, що той чи інший кандидат є доброчесним, він «вилітатиме» із конкурсу, і ВККС жодним чином не зможе впливати на цей процес, щоб повернути кандидата у конкурс», - пояснила Анастасія Красносільська.

 

Експерт також зауважила, що нині важлива проблема полягає в тому, чи не спробує влада «завести у Громадську раду лояльних людей, як вони намагались зробити під час обрання аудитора НАБУ», але припустила, що така ситуація є малоймовірною.

«Сьогодні 14 міжнародних організацій намагаються скоординувати зусилля, і запропонувати ВККС один список кандидатів. (...) Закон жодним чином не обмежує міжнародників, щоб подати один список кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів, і ВККС не має можливостей перешкоджати процесу», - сказала вона.  

 

Експерт повідомила також, що Центр протидії корупції закликає ВККС оприлюднити досьє кандидатів, щойно вони пройдуть перший етап конкурсу, а також ухвалити рішення щодо оприлюднення практичних завдань для кандидатів (частину виконаного кандидатами іспиту).

 

 

Софія ЗАРУДНА

INTV