Вселенський патріархат опублікував оригінали документів Собору УПЦ 1991 року на підтримку автокефалії.

Про це повідомив у Facebook архієпископ УПЦ КП Євстратій.

 

Зокрема, на офіційному сайті Вселенського патріархату опубліковані два документи УПЦ - Визначення Помісного Собору 1-3 листопада 1991 року з питання повної автокефалії  (підписане всіма делегатами Собору) та звернення єпископату від 22 січня 1992 року до Московського патріархату з наполяганням не відкладати розляд питання про автокефалію.

"Цими документами підтверджується, що УПЦ, в тому числі єпископат, у 1991 - 92 рр. офіційно порушили питання про необхідність УПЦ бути автокефальною та одноголосно підтримували це, доки дії Москви не внесли в УПЦ розділення", - написав архієпископ Євстратій.

В анотації до публікації зазначено, що документ опублікований на тлі заяв, що нібито "українські ієрархи не шукали автокефалії".

Зазначається також, що ієрархи мали би направляти таке прохання про автокефалію Вселенському патріарху, а не Москві, однак і ці документи засвідчують їхню підтримку цієї справи.

Під документами є підпис теперішнього предстоятеля УПЦ МП, митрополита Онуфрія.

Зазначимо, що вище керівництво УПЦ МП у 2018 році виступило проти створення помісної Української церкви, стверджуючи, що лише вони можуть просити автокефалії як канонічна церква, але їм вона не потрібна.

 

 

7 вересня Вселенський патріарх Варфоломій І призначив у Київ двох екзархів у рамках підготовки до надання автокефалії Українській Церкві. Особистими представниками патріарха призначені архієпископ Даниїл Памфілійський з США і єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади.

 

Єпископ Константинопольської православної церкви, митрополит Галльський Еммануїл заявив, що призначені до Києва екзархи допоможуть прокласти шлях до автокефалії.

За словами Еммануїла, Константинопольский патріархат, як материнська церква, після глибокого аналізу питання вирішив надати автокефалію Українській православній церкві, і додав, що митрополит Київський канонічно підпорядковувався Вселенському патріарху. 

 

РПЦ висловила різкий протест у зв'язку з призначенням константинопольських екзархів, назвавши це "вторгненням на свою канонічну територію" і пригрозила розривом євхаристичного спілкування.

 

Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет очікує створення єдиної помісної церкви в Україні до кінця 2018 року.

 

В УПЦ МП вже заявили, що не визнають новостворену Українську православну церкву після дарування їй томосу від Вселенського патріарха.