Найближчим часом Велика Британія оголосить про створення окремого військового підрозділу чисельністю у дві тисячі людей. Він займатиметься наступальними операціями у кіберпросторі проти російських хакерів, ісламських терористів та інших противників.

21 вересня газета Times i телеканал Sky з посиланням на джерела в уряді повідомили, що найближчим часом міністр оборони Великої Британії оголосить про створення військового центру активних кібероперацій з бюджетом 325 мільйонів доларів на рік, повідомляє ВВС.

Подібні структури існують в Британії і багатьох інших країнах вже давно. Однак новим у планах британського уряду є те, що він планує різко розширити наступальну складову кібервійськ.

"Цей крок в чотири рази збільшить чисельність наступальних кібервійськ і знаменує якісні зміни можливостей країни в частині руйнування комп'ютерних мереж і приладів, під'єднаних до інтернету", - пише Times.

Джерела надали журналістам деякі подробиці про успішні кібероперації, які британці вже проводили проти ісламістів у Сирії та Іраку.

За цими даними, разом з США і Австралією Велика Британія завдала серйозного удару по пропагандистській мережі терористів і їх каналам зв'язку і фінансування. Спеціалістам вдалося проникнути в особисті смартфони і ноутбуки польових командирів, і за їх допомогою дезорієнтували їх і заманювали в пастки.

Нова структура має стати результатом співпраці міністерства оборони і громадської служби електронної розвідки Британії - Центра урядового зв'язку.

Джерела преси припускають, що між обома відомствами може виникнути суперечки з приводу того, хто має керувати новим підрозділом, та якими мають бути його пріоритети.

"Військові захочуть зробити його бойовою структурою високого рівня, яка буде здатна створювати щось типу протиракетних програм, які, можливо, ніколи не знадобляться. А політикам потрібна тактична одиниця, яка сфокусує увагу на боротьбі зі злочинами та внутрішніми терористичними загрозами", - каже джерело Times.

Проте головна причина майбутнього збільшення наступальних потужностей в кіберпросторі полягає в тому, що, як думає Британія, їх доведеться - і вже доводиться - боротися не лише з терористами та кіберзлочинцями, а й з цілими країнами - зокрема з Росією.

"Коли деякі країни і злочинні групи поводять себе дуже агресивно, ви маєте самі мати змогу прицільно руйнувати", - каже екс-голова Центру урядового зв'язку Роберт Ханніган.

Підкреслюється, що ціллю наступальних кібероперацій Британії не буде життєво важлива інфраструктура інших країн.

 

Fancy Bear

 

 

У січні цього року голова Національного центру кібербезпеки Кіран Мартін заявляв, що Росія вже намагалася проникнути в комунікаційні та енергетичні мережі Британії. Трохи згодом міністр оборони Гевін Вільямсон сказав, що російські агенти з особливою увагою ставляться до британських об'єктів енергетики і підводних кабелів, що з'єднують країну з європейським континентом.

Росію підозрюють або прямо звинувачують в організації кібератак ще з 2007 року, коли під час конфлікту через перенесення пам'ятника радянським солдатам в Талліні, естонські банки та офіційні установи стали об'єктами масштабної кібератаки. Прямих доказів причетності росіян тоді знайти не вдалося.

Однак до останнього часу, поки США не звинуватило у зламі серверів Демократичної партії офіцерів ГРУ, мова йшла про групи хакерів, пов'язаних з російською державою, але не про офіційні структури.

Однак в Росії є власне кібервійсько. У 2014 році про їх створення вперше розповіло агентство ТАСС, а згодом, у лютому 2017 року, - міністр оборони Сергій Шойгу.

Німецьке видання Spiegel влітку 2016 року з посиланням на спецслужби Німеччини писало що в російських спецслужб є близько чотирьох тисяч кіберагентів. В США їх близько шести тисяч.

У січні 2017 року російська газета "Комерсант" писала, що Росія входить в п'ятірку країн які виділяють найбільше коштів на фінансування кібервійська. Їх чисельність може становити близько тисячі людей, а щорічний бюджет досягає 300 мільйонів доларів.

Різницю в оцінках чисельності російських кібервійськ можна пояснити тим, що остання включає лише "кіберсолдат" на службі в військових структурах, тоді як ФСБ не є частиною системи міністерства оборони Росії.

Структури кіберзахисту - зокрема і військові - були створені в Британії доволі давно. У 2016 році влада країни об'єднала урядові структури кібербезпеки і Національний центр кібербезпеки.

Спільний Центр кібероборони НАТО з'явився у 2008 році в Талліні - якраз після масштабних кібератак, що сталися за рік до того. Наразі в роботі центру беруть участь 16 країн НАТО, а також Фінляндія і Швеція.