Потрібні дуже чіткі законодавчі механізми (не лише декларативні) аби всі - від міністрів до депутатів, до продавців магазинів, офіціантів, лікарів - будь-хто, коли надає послуги людям і якщо люди наполягають на цьому, аби ті послуги були державною мовою.

Власне, для цього і розроблений законопроект про забезпечення функціонування української мови як державної.

 

Про це розповів під час конференції у прес-центрі «Главкому» Тарас Шамайда, співкоординатор руху «Простір свободи».  

«Він прийнятий за основу, але ми бачимо, що вже подано 2 тисячі поправок. З них половина - це навмисний спам аби затягувати час. У першу чергу цим займається «Опозиційний блок», - сказав він.

 

Зокрема, у документі є стаття, яка перераховує коло осіб, які мають вільно володіти державною мовою. Сам перелік починається з президента, до нього входять також члени Кабінету міністрів, народні депутати, судді, тощо.

«Ми хочемо аби це було як у цивілізованих європейських країнах, як-то у Франції, Польщі, Німеччині, Австрії - аби був реальний іспит для тих людей, які обіймають високі посади, як політичні, так і посади держслужби. Аби була створена спеціальна служба, яка б приймала, у тому числі, усний екзамен, а не просто щось позаповнювали десь. Відповідно, для людей, які обіймають ці посади - це має бути серйозний рівень щоб перевірити чи вони володіють державною мовою. Чи як Азаров просто, чи як Аваков - довідку принесуть якусь», - зазначив Т. Шамайда.

 

На його переконання, вимоги щодо знання державної мови мають бути також і до іноземців, які прагнуть отримати українське громадянство.

«Для іноземців також. Звичайно, що нижчий рівень, але щоб отримати українське громадянство потрібно буде за цим законом складати на якомусь базовому рівні іспит на знання української мови», - зауважив співкоординатор руху «Простір свободи».

 

Якщо законопроект про забезпечення функціонування української мови як державної буде успішно проголосований у парламенті - передусім це означатиме, що громадянин повинен володіти українською мовою, мовою громадянства, наголосив Т. Шамайда.

«Тобто, не може бути такої ситуації, коли громадянин розповідає, що він, мовляв, не володіє українською мовою. Втім, це не означає, що він змушений нею спілкуватися - це особиста справа кожного, якою мовою спілкуватися (...)  Закон буде один для всіх, він матиме дуже чіткі механізми. Так, він запроваджує посаду Уповноваженого із захисту державної мови, куди зможе звернутися кожен громадянин (...) І також буде неможливо займати високу посаду, якщо ти не маєш сертифіката про володіння державною мовою. Не відразу, а за декілька років аби підготувалися громадяни, державна система. Іспити будуть відкритими, будь-хто зможе прийти і перевірити чи це був реальний іспит», - резюмував співкоординатор руху «Простір свободи». 

 

Як відомо, під час судового засідання над Януковичем міністр МВС України, Арсен Аваков дав свідчення, як він висловився, «слобожанською» мовою.

«Я дам вільні покази, але прошу суд говорити іншою мовою, якою зручно, скористатися слобожанською мовою, яку дехто називає російською», - сказав урядовець торік у грудні.