Потік незвично потужних періодичних радіоімпульсів походить далеко з-за меж нашої рідної галактики Чумацький шлях, кажуть канадські вчені. Природа цього випромінювання незрозуміла.

Група астрономів з Канади виявила досить незвичний потік радіохвиль з глибин Всесвіту. Наукову статтю про виявлене відкриття оприлюднило у середу, 9 січня, видання Nature, повідомляє DW.

На сьогодні єдине, що відомо науковцям, це те, що ці радіохвилі - власне, періодичні швидкі радіоспалахи - утворилися далеко за межами нашої галактики Чумацький шлях.

З якого саме куточка Всесвіту надходять ці радіоімпульси та що стало причиною їхньої появи - загадка, визнають дослідники. Щодо природи імпульсів астрофізики теж поки що не дійшли згоди.

Виявлені спалахи в радіохвильовому діапазоні неймовірно потужні. Попри те, що вони тривають лічені мілісекунди, під час цих спалахів випромінюється енергія, еквівалента тій, котру наше рідне світило Сонце може виробити за 10 тисяч років.

Самі радіохвилі виявили минулого літа в рамках програми CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment. - Ред.) "До кінця року ми зафіксували 1000 спалахів", - повідомили в Університеті Британської Колумбії, цитує агенція новин AFP.

Науковці фіксували потужні радіохвильові імпульси ще з 2007 року. Але лише раз було підтверджено періодичність такого спалаху. Про той випадок повідомили 2012 року астрофізики, котрі працювали в обсерваторії у Пуерто-Рико.

 

Ми не знаємо точно, чим вони є або звідки вони походять, але існує п'ять припущень, пише ВВС.

 

Нейтронна зоря, що швидко обертається

Коли зорі вибухають і вмирають, їх існування може закінчуватися у стані нейтронних зорь, що швидко обертаються. Астрономи вважають, що ті, які знаходяться на ділянці з високим магнітним полем, можуть спричиняти дивні сигнали.

 

Нейтронна зірка - як її бачить художник

Нейтронна зоря - як її бачить художник

"Щось на кшталт нейтронної зорі є тим, що досить добре підходить (для пояснення цього випадку. - Ред.)", - зазначає Інгрід Стейрс, астрофізик з Університету Британської Колумбії у канадському Ванкувері.

"Але яке точно фізичне явище стоїть за цими швидкими радіоімпульсами, ми досі ще не знаємо", - додає вона.

 

Зіткнення двох зорь

Дві нейтронні зорі, що зіткнулися одна з одною, - це інша версія.

За словами Шріхарша Тендулкара, астронома з Університету Макгілла в Монреалі, Канада, це одна з основних теорій, але сценарій працює тільки для космічних сигналів, які були зафіксовані лише одного разу, оскільки зірки руйнуються в такому випадку.

"Це подія катастрофічного характеру - це не працює у випадку швидких радіоімпульсів", - говорить він.

Більшість швидких радіоімпульсів, виявлених телескопами за останні десять років, були помітні лише одного разу, після чого зникли.

Але також були виявлені два сигнали, які повторюються знову і знову - і для них має бути інше пояснення.

 

Бліцар

Бліцар - це нейтронна зоря, що швидко обертається, руйнується під власною вагою і утворює чорну діру.

Знову ж таки, цей процес закінчується руйнуванням зорі, тому не може бути у цьому випадку повторюваного сигналу.

 

Чорна діра

Чорні діри залучені до багатьох теорій - від нейтронної зорі, що провалюється в чорну діру до чорної діри, що руйнується або темної матерії.

 

Чорна діра - бачення художника

Чорна діра - як її бачить художник


Позаземна форма життя

Одні дослідники вважають, що сигнали цілком природні за походженням, інші думають, що вони можуть бути доказом позаземного життя.

 

Радіотелескопи можуть фіксувати швидкі спалахи радіохвиль

Радіотелескопи можуть фіксувати швидкі радіоімпульси

 

Доктор Стейрс вважає це малоймовірним.

"Вони надходять з усього неба і з різних відстаней - вони мають бути пов'язані з багатьма різними галактиками", - сказала вона BBC World Service.

"Це просто здається цілком немислимим, що може бути так, аби багато різних позаземних цивілізацій всі вирішили виробляти той самий тип сигналу тим самим чином - це просто здається дуже малоймовірним", - зазначає науковець.