Запровадження нової методики оплати загальнобудинкового споживання комунальних послуг позначиться безпосередньо на споживачах, оскільки вони змушені будуть сплачувати комунальні інфраструктурні витрати, а також фактично за власний кошт здійснювати модернізацію інфраструктурних мереж.

Про це сказав директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев, передає INTV.

Експерт нагадав, що у листопаді 2018 року було підписано наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ №315, відповідно до якого з 1-го лютого 2019 року запроваджується нова методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у багатоквартирних будинках комунальних послуг, зокрема йдеться про холоне водопостачання та водовідведення, гаряче водопостачання і водовідведення, постачання централізованого опалення.

За його словам, якщо раніше за ті обсяги комунальних послуг в будинку, які стосуються обслуговування сходових клітин, горищ, підвалів і так далі, платили постачальники, то нині після запровадження відповідної методики буде запроваджено наступний принцип: якщо сумарно виникає небаланс між загальнобудинковим лічильником за ту чи іншу послугу, та сумарними показами лічильників, встановлених в домогосподарствах, то ця сума небалансу розподіляється пропорційно між всіма мешканцями будинку.

«Якщо всі приміщення оснащенні лічильниками, то цей небаланс розподіляється пропорційно, а якщо частина не оснащена лічильниками, то небаланс буде розподілятись між споживачами, які не мають лічильників, при цьому пропорційно до кількості проживаючих осіб», - пояснив він.

За його словами, у такий спосіб Міністерство з одного боку намагається пришвидшити обладнання всіх домогосподарств лічильниками, а з іншого, «остаточно перекладає всю відповідальність за втрати - холодної, гарячої води чи непродуктивну втрату теплової енергії - на мешканців будинку».

«Відповідно, мешканці багатоквартирного будинку платитимуть за ті втрати, які обов'язково виникнуть через зношеність мереж і вихід із ладу відповідного обладнання», - сказав він.

Геннадій Рябцев також додав, що коли ухвалювали відповідну методику, то Міністерство врахувало витрати виключно тих учасників ринку, які будуть оснащувати домогосподарства лічильникам, але «ніхто не розрахував, скільки коштів будуть змушені виплатити мешканці, щоб з часом здійснити капітальний ремонт інфраструктури».

«На жаль, держава послідовно дезертирує з усіх сфер соціальної відповідальності, перекладаючи всі справи щодо догляду - в тому числі за багатоквартирними будинками і інфраструктурою - на мешканців цих будинків. При цьому, всі обов'язки держави і постачальників завершуються на «вході» в будинок, а все решта - це вже буде справа домогосподарств і будинків», - завершив експерт.

 


 

Софія ЗАРУДНА, INTV